KW + Q: Kapitoly – Paula, Ghosts, Stories with names, Escape to Nowhere
Dvorská 2, 678 01 Blansko
čt–pá 10–12 h, 13–17 h
so 14–19 h
Výtvarná kritička Lenka Lindauerová napsala o autorovi: „Málokterému umělci se stane, že s jedním projevem vydrží celý život a pořád je úspěšný. KW, přestože tvoří poměrně málo a s pauzami, tento model naplňuje. Přitom jeho malba není sofistikovaným nálezem vhodného konceptu. Je tak spontánní a zároveň „prostá“, právě tím budí podezření i úžas. A žádná stopa po rutině.“
Výtvarný umělec Igor Korpaczewski používá svou značku KW již od konce 80. let. Hlavním důvodem byla snaha oddělit jméno od díla, které by se mělo presentovat jen svou kvalitou a kontinuitou názoru. Po roce 2000 začal ve velké míře realizovat instalace v módu „expandované malby“, které důrazně pracovaly s konkrétním prostorem. Pro tyto projekty „upgradeoval“ svou značku na Q: .
Většinou jsou jeho výstavy tematické. Zatím poslední výjimkou byla čistě malířská výstava
p-p-p-painting (2009) v, kdysi slavné, pražské galerii Nová síň. Tam představil především dosud nevystavené obrazy, které vznikaly mimo tematické projekty.
Výstava v Galerii města Blanska sice také není na jedno téma, představí však práce hned ze tří tematických okruhů, proto Kapitoly.
Jednou z Kapitol bude obrazová část výstavy Ghosts realizované v pražské Drdova Gallery v minulém roce. Druhou část tehdy tvořila projekce fotografií a videa s doprovodem hudební smyčky. Z textu Lenky Lindauerové k této výstavě: „Před patnácti lety jsem jeho způsob malby nazvala smlouvou s nevědomím, a ta zatím nebyla zrušena. Ve svém posledním souboru Duchové, v němž kombinuje malbu s fotografií, videem i objekty, prezentuje stálou přítomnost duchů v našich životech. V jeho malbě sídlí odjakživa a jsou synonymy mnoha zásadních nekončících otázek. KW divákům ukazuje, jak je uvidět: právě pozorování je jeho nejsilnější stránka. Pokud autor skutečně dobře vidí, je s největší pravděpodobností také schopen své pozorování zprostředkovat. Pro autora je rekonstrukcí reálného zážitku a zviditelněním duchů, kterých si ostatní nevšimnou. V lehkosti autorovy malby se zpřítomňují jaksi samozřejmě; odjakživa je obsahovala, a proto jsou tyto obrazy uvěřitelné.“
Druhou kapitolou je série Paula, což jsou portréty umělcovy ženy různé formátem, pojetím i časem vzniku.
Třetí kapitolou bude několik prací z dlouhodobé koncepční série Stories with names – tedy portrétů s příběhem, jako například Lovec duchů (portrét umělce Františka Skály) z roku 1998.
Čtvrtou částí výstavy by měla být kukátková obrazová instalace s dystopickým námětem i názvem – Escape to nowhere. Tematicky je to opět „apelační“ projekt a nepřímo navazuje na již legendární, výstavu nástěnných maleb Q: WAKE UP!, kterou v roce 2008 zahájila pravidelný provoz pražská galerie MEETFACTORY. Mottem této práce by mohlo být „když se budeme starat jen o to, co můžeme získat, zapomeneme na to, co můžeme ztratit“.
Na závěr ještě jednou Lenka Lindauerová: „Přestože víme, že samotné umění neznamená nic než samo sebe, KW je autor, který tuto tezi stále zpochybňuje.“