Umělkyně Pavla Sceranková přiblíží široké veřejnosti svou tvorbu na dalším neobvyklém místě. Stane se tak 13. září 2015 v rámci projektu 555, doprovodného programu nejprestižnějšího českého uměleckého ocenění, Ceny Jindřicha Chalupeckého. Během pěti měsíců se na pěti místech celé České republiky představuje všech pět finalistů této ceny. Prezentace Pavly Scerankové je v rámci letošního ročníku již čtvrtou: v Kamenickém Šenově se představil malíř Lukáš Karbus, v Brně vizuální umělec Pavel Sterec a naposledy v Praze Vojtěch Fröhlich. Program spojený s odborným výkladem se odehraje na půdě Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

Autorka povede rozhovor na téma reliktního záření s astrofyzikem RNDr. Bruno Jungwiertem, Ph.D., přímo v unikátním prostoru kopule, kde je umístěn největší dalekohled v České republice.

Pavla Sceranková ke svému projektu dodává: Reliktní záření vědci naměřili před 51 lety a po roce zkoumání určili jeho původ. Jeden z nich ten moment popsal jako ,pohled Bohu do tvářeʻ. Fotonů z tohoto vskutku prehistorického světla je opravdu hodně, v jednom krychlovém centimetru (tedy zhruba v kostce cukru) je jich 411.

 

Společnost Jindřicha Chalupeckého nabízí zájemcům o prezentaci Pavly Scerankové využít možnost dopravy autobusem zdarma. Kapacita je omezena na 45 míst, rezervace míst nutná na barboraciprova@cjch.cz.

Vstup volný.

 

Harmonogram prezentace:

13:00 nástup do autobusu, který dopraví účastníky do Ondřejova (místo a čas nástupu bude upřesněn)

14:00 začátek: sraz všech účastníků na začátku vstupního schodiště výstup po schodišti, procházka a krátká prohlídka historického areálu; procházkou cca 15 minut poté dojdeme ke kopuli největšího dalekohledu v České republice

15:30 začátek moderované přednášky v prostoru pod dalekohledem

16:05 konec prezentace a prostor pro diskusi a otázky

16:40 konec akce, autobus odveze účastníky zpět do Prahy