Pohled do nové expozice, foto: Dalibor Novotný

Nová expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně s názvem + – Zlín nabízí více než tři sta originálních exponátů z galerijních sbírek v sekcích výtvarné umění, architektura a design.

 

Po více jak deseti letech má krajská galerie otevřenu zbrusu novou podobu své expozice. Zprostředkovává pohled nejen do nedávné historie umění, ale také do spletitých vazeb vizuální kultury s nejrůznějšími oblastmi života. Stěžejním tématem expozice je civilizační svár, který se ve vývoji města Zlína manifestuje. Na jedné straně stojí výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa; na straně druhé je to pak tradiční a sentimentální pohled spojený s přírodou a venkovem. Tento kontrast tvoří základní obsahovou linii celé výstavy.

 
V části zaměřené na kulturní dějiny Zlína, a to včetně zlínských salonů z 30. a 40. let, návštěvníci zhlédnou například obrazy slavných umělců jako Bohumil Kubišta, Josef Čapek, Jindřich Štyrský či Toyen, ale i díla méně známých tvůrců. Sekce architektury představuje modely ikonických staveb Zlína, které dokazují, jak se z malého městečka zrodilo centrum moderní architektury. Oddíl průmyslového designu se zaměřuje na klíčové osobnosti, jakými byli Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a František Crhák, a jejich vliv na vývoj designu.

 

Doprovodnou součástí expozice je mobilní aplikace s rozšířenou realitou, která návštěvníkovi umožní zažít díla doslova jiným úhlem pohledu. Obrazy před divákem ožijí, tvůrci promluví o svých dílech, uslyší plamenný projev J. A. Bati, nahlédnou pod ruce designérům a mnoho dalšího. 

 

architektura výstavy: Zbyněk Baladrán

grafický design: Lukáš Kijonka