Vzdělávání pro všechny – výstava k zapůjčení
Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského v Praze je badatelským centrem orientovaným na dějiny českého školství, pedagogiky, učitelství a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz J. A. Komenského. Kromě široké nabídky zážitkově-vzdělávacích programů, nabízí také možnost zapůjčit si zdarma některou z jejich předpřipravených výstav.
Výstavu ve formě banerů je možné si vypůjčit a nainstalovat jak doma, tak i ve veřejných institucích. Důraz na mobilitu a dostupnost pro širokou veřejnost je ostatně leitmotivem opodstatňujícím jejich přítomnost v mnohých čekárnách a maloměstských galeriích, kde jsme zvyklí tyto výstavy běžně vídat. Představa výstavy jakožto pouhé dekorace, nahradila touha po užitku spojená se sdělností vystavujících artefaktů. Volání po srozumitelnosti umění se dostalo vlastní odpovědi ve formě informačního baneru.
Zdá se, že charakter "výstav k zapůjčení" demaskuje představu kurátorského konceptu jako pomyslného originálu či neopakovatelného celku a zdůrazňuje spíše edukativní potenciál samotného vystavování. Zůstává tak otázkou, do jaké míry jsou výstavní instalace, či samotná přítomnost objektů, zbytečně materializovaným a estetizovaným prostředkem ke sdílení informací a kdy je naopak jejich fetišizace a výběr správného úhlu pohledu vhodným prostředkem sdělení.
Od 18.00 proběhne v rámci Galerie 207 diskuse s Doc. PhDr. Marií Fulkovou, Ph.D a jejími studenty.
Marie Fulková působí na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Ve svém výzkumu se zaměřuje na mezioborové souvislosti vědecké a umělecké oblasti a na zkoumání způsobů fungování kulturních artefaktů jako víceznačných předmětů různých sociálních sfér. Marie Fulková se zároveň podílí na tvorbě současných kurikulárních dokumentů a různých edukativních programů pro galerie a muzea.
od 19.00 proběhne performativní zahájení výstavy Vzdělávání pro všechny – odkaz Jana Amose Komenského, která byla zapůjčena z Pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze