Vnímání prostoru a jeho atmosféry závisí na mnoha faktorech, ale nejvíce jsme většinou ovlivňováni zvukem a zrakem. Světelná site-specifická instalace převádí do zvuku intenzitu a barevnost světla v procesu neustálé proměny. Umožňuje divákům či posluchačům zrakové kvality prostoru prožívat formou vzájemné interakce světla a zvuku také hudebně.

Čidla rozmístěná v galerii snímají během dne světelné frekvence a výsledky měření jsou v reálném čase převáděny na zvuk. Časový průběh světelných (a dalších) dějů v prostoru – sluneční záření, mraky, umělé světlo, stíny a pohyb, nebo přítomnost diváka, ovlivňují parametry akustiky prostoru. Zvuk reaguje na světelné podmínky a počítačový systém průběžně zpracovává data pro tvorbu proměnlivé zvukové krajiny. Mechanické úměrnosti bolestivého sluchového zážitku odpovídajícímu vysoké intenzitě slunečního záření systém zabraňuje kombinací transformace živých dat světelného spektra a pečlivě komponovaných procesů, vytvářející pomalou a citlivou choreografii “rozptýleného” zvuku a světla. Sonifikace přechodu od jasného světla ke tmě reflektuje nejen formální otázky a estetiku zvukového umění.

Veronika Mayer je vídeňská skladatelka, hudebnice a zvuková umělkyně. Absolvovala studium elektroakustické hudby, kompozice a klasické piáno na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Její tvorba sahá od instrumentálních a elektroakustických kompozic, zvukových instalací k performancím s živou elektronikou. Vystupuje sólově i v různých kolaborativních projektech, často společně s výtvarnými umělci. Je členkou rakouské sítě Snim – spontánní sítě pro improvizovanou hudbu.

Pro její tvorbu je typická inspirace čistými zvuky, přírodními fenomény a materiálem a důraz na téměř nepostřehnutelné prvky, pramenící do původních a velmi čistých struktur zkoumajících vlastnosti a vnitřní povahu samotného zvuku. V elektronických vystoupeních pracuje často s mikrotonalitou. Její tvorba byla představena na různých festivalech současné a experimentální hudby a zvukového umění v Rakousku, Argentině, České republice, Dánsku, Německu, Velké Británii, Itálii a Mexiku. Její skladby byly provedeny například soubory Wien Modern, Jeunesse Wien, ÖGZM, Ensemble Reconsil, Ensemble Platypus, Hörstadt, e_may, The International Rosario Marciano Piano Competition.

V rámci výstavy proběhne 2.6. v 19.30 koncert: KOMMANDO RAUMSCHIFF ZITRONE (Kai Fagaschinski, Christof Kurzmann) JUNK & THE BEAST (Veronika Mayer a Petr Vrba)