Veřejný dům
13. 9. 2023
Ostatní akce
zdarma
Veřejný dům. Tentokrát v doslovnějším pojetí než kdy dřív, tradiční zahajovací večírek nové sezóny ve smíchovské továrně představí MeetFactory jako kulturní útočiště a architektonický fenomén čelící turbulentní proměně svého blízkého okolí. Z nefalšované periferie motorů a zaplivaných pajzlů se stává čtvrť blyštivých moderních budov, která slibuje vdechnout industriální městské části Smíchova nový život.
Kurátorský tým MeetFactory pojal nový rytmus okolí továrny jako výzvu a podnět pro dlouhodobý umělecko-výzkumný kolaborativní projekt, jehož vyvrcholením bude právě nadcházející Veřejný dům. Jednotlivé výstupy jsou tak více či méně volným zamyšlením nad proměnou krajiny přimknuté ke smíchovské továrně, zároveň překračují hranice jednotlivých dramaturgických linií MeetFactory.
Other Edges of the World | vernisáž
Výstava se zaměřuje na exil a vysídlení jak v hmatatelné, tak v imaginativní rovině. Překračuje dichotomii centrum-periferie a vstupuje do pole, které je neustále přepisováno, přetvářeno, současně mizí a znovu se objevuje.
vystavující: Kateryna Aliinyk (UA/DE), Ghazaleh Avarzamani (IR/CA), Eva Ďurovec (SK/DE), Darja Lukjanenko (UA/CZ), Mina Nasr (EG), Jura Shust (BY/DE)
kurátoři: Flóra Gadó & Lucia Kvočáková & Piotr Sikora
Robert Julian Hvistendahl & Epos 257: Zhroucení krajiny | vernisáž
Výstava Zhroucení krajiny rozvíjí témata vnitřních periferií, paměti místa a mizející krajiny. V rámci projektu Synapse Again probíhá již druhým rokem umělecká kolaborace mezi českým umělcem Eposem 257 a Norem Robertem Julianem Hvistendahlem. Oba autoři se rozhodli vytvořit společnou instalaci v MeetFactory – místě, které leží geograficky téměř na periferii Prahy, ale kulturně se nachází v jejím centru. Norské město Tromso, odkud pochází Hvistendahl je podobnou geografickou periferií Norska – přestože leží až za polárním kruhem, je centrem kulturního dění v této oblasti. Výstava bude zároveň v obecné rovině pracovat s tématy paměti místa a proměnou krajiny. V prostoru Galerie Kostka jsou stále patrné stopy původní sklářské pece, která byla součástí rafinérie a skláren Josef Inwald. Ze střechy původní pece a nynější galerie se divákům v rámci instalace naskytne pohled na části Smíchova okolo Lihovaru, které odhalí nynější nevratné změny vlivem developerské zástavby této městské části. Staneme se pozorovateli rozvoje a rozmachu města z útrob ruin po bývalé sklárně. Autoři nám díky instalaci dají možnost proměnit se v kritické pozorovatele proměny krajiny v okolí MeetFactory a sledovat ji z „pozorovatelny” umístěné uvnitř i vně Galerie Kostka.
kurátor: Ján Gajdušek
Ing. arch. Josef Holeček | přednáška
Josef Holeček se kromě architektonické praxe věnuje v rámci výzkumu na FA ČVUT historické zástavbě a jejím proměnám, stejně tak jako analýze jejích stop v současné městské krajině, a to od úrovně urbanistického měřítka, po architektonický detail. V rámci přednášky se zaměří na topografii jižní části Smíchova a Zlíchov a jejich proměny v posledních 100 letech.
Theo Alexander + Qow: Palimpsest for 150 00” | hudba
Ve své první hudební spolupráci vytvořili QOW a Theo Alexander scénář, v němž se střídavě stávají oponenty a spolupracovníky při vytváření a udržování kontinuální kompozice pomocí procesu volně inspirovaného bouřlivou regenerací oblasti v okolí MeetFactory.
Heinali (Oleh Shpudeiko): Begeisterung
Částečně přednáška, částečně umělecká beseda a částečně poslechové setkání, kaleidoskopický zážitek ze zvuku, textu, videa a obrazů, který se vymyká didaktice a je určen všem, kdo se zajímají o dějiny hudby, antropologii, technologie a jejich propojení s nadpřirozenem a posvátnem. Oleh Shpudeiko je ukrajinský hudební skladatel a zvukový umělec, který nahrává pod jménem Heinali. Specializuje se na elektronickou hudbu a modulární syntézu a inspiruje se starou hudbou a středověkou polyfonií. Oleh píše hudbu pro hry, filmy, choreografická představení, vytváří zvukové umělecké instalace a vystupuje na živých vystoupeních.
Annie Ernaux: Obyčejná žena | divadlo
Knihu nositelky Nobelovy ceny za literaturu, podle které Divadlo MeetFactory bude chystat v zimní sezóně představení, v čtecím marathonu představí dramaturg Matěj Samec a režisérka Eliška Říhová.
Tomáš Hájek: Dies Irae | divadlo
Proč se na sebe lidé na ulici mračí? Jak je možné, že spolu žijí, ale nemluví spolu? Co vlastně všichni chceme? S těmito otázkami přichází na terapii mladý muž. Postupně se objevují další a další více, až se nakonec dozvíme víc, než bychom si možná přáli. Touha po porozumění dovedená do absurdna, je hrou Dies irae. Je to potřeba se o všechno podělit, vypovídat se, najít… porozumění. Je to touha po přijetí, po blízkosti, po vyslyšení. Ponořte se s námi do nitra světa jednoho mladého člověka a kdo ví, možná se v něm najdete také.
Hraje: Jan Janča • Režie: Jan Janča, Tomáš Hájek • Scéna, kostýmy a světelný design: Dominika Katonová • Hudba: Matej Zhviezd • Produkce: Eva Novotná, Ida Želinská
2S JULIE
lobbyboy&saab900turbo a THC Luna G
Video eseje, nad jejíž tvorbou se sešly k tzv. Velké Kolaboraci uskupení lobbyboy&saab900turbo a THC Luna G, vypráví příběh Smíchovského nádraží a jeho okolí skrz rap a grafitti. Vzdává hold jeho majestátnosti v poslední chvíli před završením radikální přeměny na moderní komunikační uzel s přilehlou rezidencí. Součástí projektu je i show lobbyboy&saab900turbo s hostkami Bengryně Kalí a Oki Kazi z THC Luna G se stagedesignem, který je autorským colabem graffitiartist Kitki a sochařky Eriky Velické.
Otevřené ateliéry a komentovaná prohlídka rezidenčního patra s kurátory
Ola Nenko (PL)
Urban Space Epics (US/CZ)
Jernej Čuček Gerbec (SI)
Coraline Guilbeau (FR)
Elia Nurvista (ID)
Stony Tellers (CZ)
Kateryna Mamchur (UA)
Heinali (Oleh Shpudeiko)