“V oplatce jsi všecek tajně”. Podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře
19. 10. 2017 - 3. 2. 2018
Výstavy
Jan Zrzavý, Večeře v Emauzích (Motiv Rembrandtův), 1932, Muzeum umění Olomouc
Eucharistie (svátost oltářní) je vedle křtu a biřmování další svátostí, které uvádějí do křesťanského života. Její kult byl od středověku jedním z ústředních témat evropské kultury a prostupoval všemi sférami života tehdejší společnosti.
Výstava a doprovodná publikace sledují podobu úcty ke svátosti oltářní, jak se projevovala v křesťanském umění a v reflexi této tematiky v umění dvacátého století.
Tato úcta, rostoucí od druhé poloviny třináctého století a kulminující v Českých zemích v obdobích kolem roku 1400 a 1500, se stala jedním z klíčových témat evropské kultury a našla výraz v pestré škále děl různých uměleckých druhů a typů.
Na výstavě jsou tak zastoupena díla malířská, sochařská i práce uměleckého řemesla. Přestože její těžiště spočívá zejména v exponátech z období pozdního středověku, instalaci významně doplňují vybraná díla z doby baroka a 20. století.
Právě v českém umění minulého století toto téma pozoruhodně silně rezonovalo. Dokládají to práce například Františka Bílka, Jana Zrzavého, Bohuslava Reynka, Vojmíra Vokolka nebo Ivana Sobotky.
Titul výstavy je citací verše z tzv. Kunhutiny modlitby, české veršované skladby z doby kolem r. 1300, věnované oslavě mysteria eucharistie a zaznamenané v breviáři svatojiřské abatyše Kunhuty, dcery Přemysla Otakara II.
Jan Zrzavý, Večeře v Emauzích (Motiv Rembrandtův), 1932, Muzeum umění Olomouc