Zveme na další z řady diskusí o fenoménech, které formují podobu současné výtvarné scény. Diskutující Šimon Levitner (za BCAA), Dana Balážová (za Comunite Fresca), Vojtěch Märc a Zuzana Štefková budou s moderátorkou večera Markétou Mansfieldovou hovořit o podobách a podmínkách kolektivní tvorby v současném umění.

 

Kolektivní tvorba se na současné umělecké scéně prosazuje stále výrazněji. Kolektivy vyhrávají umělecká ocenění, kurátorují významné umělecké přehlídky, dostávají se do vedení uměleckých organizací. Tvořit v kolektivu se stává strategií pro narušování zavedeného fungování institucionálního provozu, východiskem z individualismu komoditně orientované společnosti. V kolektivech se potkávají umělci a umělkyně s teoretiky, architekty, designéry a dalšími profesionály, čímž vznikají inovativní umělecké projekty s výrazným akademickým a společenským přesahem. I na české umělecké scéně vzrůstá význam kolektivů, jejichž interdisciplinární díla propojují různé obory, média a tvůrčí strategie. Jen málo z těchto nově vzniklých uskupení však dlouhodobě přetrvá v podmínkách neziskové kulturního sektoru, jenž selhává v zajištění základních sociálních a ekonomických jistot. Vedle prekarizovaného fungování čelí současné kolektivy i řadě dalších výzev ztěžujících etablování kolektivní praxe jako udržitelné součásti uměleckého provozu.

 

Diskuze se zaměří na otázky spojené s profesionalizací kolektivní umělecké praxe na české umělecké scéně. Jaké jsou motivace k tomu být součástí kolektivu a co tvoří jeho základ? Jaké organizační strategie zajišťují udržitelné fungování kolektivu? A jakou podporu by měly kolektivy dostávat ze stran vzdělávacích, grantových a výstavních institucí?