grafický design: Vítek Mareš

Zveme na dvoudenní mezinárodní program u příležitosti výstavy Symptomy budoucnosti, věnující se tématům spojeným s plánovanou těžbou lithia (nejen) na německé i české straně Krušných hor.

 

V sobotu proběhnou ve Veřejném sále Hraničář tři diskuze o tom, jaké zkušenosti mají místní občanské spolky z vyjednávání o těžbě lithia, jak může toto téma reflektovat současné umění a umělecký výzkum, a jak si představit socio-ekonomickou a energetickou transformaci vedoucí k udržitelné a spravedlivé budoucnosti. Umělkyně Paula König blíže představí svou tvorbu, v níž se věnuje tématům spojeným s vodou i plánovou těžbou lithia v Portugalsku, a kurátorský kolektiv Galerie Hraničář zase probíhající výstavu Symptomy budoucnosti, která se ptá, zda může být lithium řešením klimatické krize. Večer uzavře promítání filmu Dávné mraky, dávné nároky (Ancestral Clouds, Ancestral Claims) autorského dua Denise Ferreira da Silva a Arjuna Neuman. V neděli se společně vydáme na Cínovec a Zinnwald, kde nás čeká komentovaná procházka na místa plánované těžby lithia.

 

V rámci programu vystoupí mimo jiné socioložka Agnes Gagyi, která studuje sociální hnutí, antropolog Martin Tremčinský zabývající se decentralizací energetiky, výzkumník Patrik Gažo věnující se transformaci automobilového průmyslu a bateriovému průmyslu na Slovensku, výzkumnice a členka německého uměleckého kolektivu Driving Factor Elisa T. Bertuzzo, zástupci a zástupkyně občanských spolků založených v souvislosti s plánovanými projekty těžby a zpracování lithia v Česku a Německu, výzkumnice a designérka Anastasia Kubrak či umělecká výzkumnice a fotografka Bára Mrázková.

 

Kompletní program naleznete zde. Akce bude tlumočena a přístupná pro česky, německy i anglicky hovořící. 

 

fb event