Svatá příroda – Ilustrace mezi vědou a uměním
Místo konání: Národní galerie Praha, Schwarzenberský palác
Hradčanské nám. 2, 118 00 Praha 1
G. D. Heüman podle Johanna Melchiora Füssliho, ilustrace k Physica sacra, 1731–1735, mědiryt, Národní galerie v Praze
Grafický kabinet
Mezi léty 1731–1735 vyšly v Curychu čtyři svazky díla Physica sacra od švýcarského lékaře a polyhistora Johanna Jakoba Scheuchzera (Curych,1672–1733). Scheuchzer, jenž náleží i mezi zakladatele paleolontologie, mimo jiné nalezl a popsal pozůstatky velemloka nazvaného po svém objeviteli Andrias Scheuchzeri, který byl inspirací pro dílo Karla Čapka Válka s mloky.
Ve své době byl Scheuchzer významným přestavitelem vědeckého směru, jenž propojoval teologii a přírodní vědy. Pokládal biblické texty za pramen exaktních nauk a na tomto základě vydal čtyři svazky nazvané Physica sacra, volně přeloženo Svatá příroda. Scheuchzer vybíral z Bible určité pasáže, které obsahovaly zmínky o přírodních jevech, a ty se pak v komentáři snažil racionálně objasnit. Dnes je kniha po odborné stránce vnímána spíše jako kuriozita a anachronismus, nicméně je velmi oceňována pro své bohaté ilustrace, kterých bylo více než sedm set, podle kterých dílo získalo další název – Kupfer-Bibel. Obrázky jsou originální pro kombinaci tradičního výjevu v rámu kombinovaného s vědeckými ilustracemi.
Autorem jejich předloh byl švýcarský kreslíř a grafik Johann Melchior Füssli (Curych, 1677–1736). Sbírka grafiky a kresby Národní galerie uchovává jak dvanáct předlohových kreseb, tak početný soubor ilustrací realizovaných v mědirytu, z nichž byla vybrána výstavní kolekce.
Kurátorka: Alena Volrábová
G. D. Heüman podle Johanna Melchiora Füssliho, ilustrace k Physica sacra, 1731–1735, mědiryt, Národní galerie v Praze