Stanice Pardubice
, Pardubice
Stanice Pardubice
Série akcí na pardubickém nádraží (12., 13., 19. a 20. 6. 2014)
Pardubické vlakové nádraží je jednou z nejvýznamnějších staveb poválečné funkcionalistické architektury u nás od trojice architektů: Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy. Dokončeno a veřejnosti zpřístupněno bylo v roce 1958, dnes je stavba památkově chráněná. Toto místo má pro mnoho místních i přespolních své neopakovatelné kouzlo. Velkoryse pojatá nádražní budova s prostornou halou, hotelem, bývalým kinosálem a nádražním bufetem, každodenní pohyb cestujících, lomoz brzdících vlakových souprav, spěch, zvuky drážního rozhlasu, čekání a očekávání… to vše vytváří specifickou atmosféru tohoto místa.
„Společně s hudebníky, vizuálními umělci, performery i historiky chceme prostřednictvím viditelně neviditelných, slyšitelně neslyšitelných a hmatatelně nehmatatelných vstupů zprostředkovat alespoň několika málo lidem pár nevšedních zážitků obyčejných všedních dní. Vedle několika akcí ve veřejném prostoru nádražní haly a přednádraží, se budou naše aktivity odehrávat i v prostorách bývalého kina Sirius, které se veřejnosti znovu otevřou po téměř devíti letech. Pardubické nádraží a zejména podzemní prostory kina nás již několik let lákaly a inspirovaly k přemítání o způsobech jak je oživit, proměnit nebo jim na chvíli vrátit jejich původní funkci.“ Divadlo 29 a spolek Offcity tak navazují na rozsáhlý site-specific projekt Automatické kulturní mlýny, který se konal od května do října 2013 v areálu pardubických mlýnů architekta Josefa Gočára.
PROGRAM
Aktivity situované do čtyř všedních dní (12., 13., 19. a 20. června 2014) se budou odehrávat v prostorách haly, bývalém nádražním kině Sirius a v prostorách jeho předsálí. V kině se uskuteční například přednáška a projekce Filmového klubu Pardubice (12. 6. od 20:00), který zde v minulosti několik let působil, koncert newyorské kapely Weird Owl (13. 6. od 20:30), audiovizuální performance dua Blažíček a Zbořil (19. 6. od 20:00) nebo dokonce první mimopražské vystoupení Pražského improvizačního orchestru (PIO) se speciální živě manipulovanou videoprojekcí revokující dávné filmové hity dvojice Bud Spencer a Terence Hill. V neposlední řadě pak pohybové představení Antiwords inspirované dílem Václava Havla a jeho hrou Audience (20. 6. od 20:00).
V nádražní hale budou moci cestující čekaně i nečekaně natrefit na tančící anděly (13. 6. od 17:00, performance Angel-y dvojice tanečnic Lucie Kašiarové a Vandy Hybnerové), shlédnout a vyposlechnout rakouskou uměleckou skupinu Faxen z Linze zaměřující se na práci se zvukem (13. 6. od 19:30), jakož i duet brilantních, původem maďarských, tanečníků s jejich představením Jinx 103 (13. 6. od 19:00), jež bude uvedeno (shodně jako výše zmiňované Antiwords či Angel-y) v rámci festivalu Tanec Praha 2014 v Pardubicích. Paměť místa a lidí, jejichž životy jsou s nádražím více či méně spjaty, poodhalí orálně-historická Offcity sonda (13. 6. od 16:00) a přednáška s procházkou s historikem architektury F. R. Václavíkem (13. 6. od 17:00). O týden později nádražní halu rozpohybuje skupina improvizujících tanečníků a hudebníků Moving Orchestra (19. 6. od 17:00) a nádražní bdělé snění rozezvučí zpěvačka Ridina Ahmedová společně s hudebníkem Jaroslavem Kořánem (20. 6. od 18:00).
Pozvání, zapojit se do dění na pardubickém nádraží, přijal také mladý český umělec Richard Loskot, který je již podruhé nominovaný na prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let. Ten speciálně pro pardubické nádraží vytvořil světelnou instalaci s názvem Čas je ve hvězdách, která bude instalována v prostorách nádražní haly po dobu trvání celé akce.
Kompletní program na stránkách www.divadlo29.cz a http://www.offcity.cz/f-6–stanice-pardubice/
Stanice Pardubice