Využijte poslední letošní šanci seznámit se s flétnou šakuhači na letošním jubilejním ročníku International Shakuhachi Festival Prague. Těšíme se na vás v paláci Kinských v expozici Umění Asie, kde můžete kromě stálé expozice shlédnout i intervence Pod povrchem prázdnota.

Co vás čeká?

14.00–15.30             
Workshop hry na bambusovou flétnu šakuhači s Markem Matvijou
Pro účast na workshopu je nutná rezervace na asiaedu@ngprague.cz. Vstupné: 90 Kč. Místo setkání: u pokladny v přízemí paláce Kinských

15.30                
Japonská hudba a japonské výtvarné umění, přednáší Jana Ryndová

16.00              
Koncert pro šakuhači a vokální doprovod
Vlastislav Matoušek, Seizan Osako a Marek Matvija, hráči na japonskou flétnu šakuhači, představí duchovní, moderní a soudobé skladby pro tento jedinečný nástroj. Jako host vystoupí Annabelle Plum (hlas).
Flétna šakuhači patří k současným světovým fenoménům, které mají kořeny v japonské kultuře. Její výjimečný tón, flexibilita i náročnost lákají umělecké osobnosti po celém světě.
Na koncertě zazní soudobé skladby skladatele a etnomuzikologa Vlastislava Matouška; Seizan Osako, japonský hráč školy Tozan, představí postromantické inspirace, které uchvátily Japonsku 20. století, a mladý český hráč na šakuhači Marek Matvija spojí avantgardní hudbu Vlastislava Matouška s japonskou duchovní hudbou.

Rezervace není nutná. Vstupné 80/50 Kč, nebo zdarma k platné vstupence. Místo setkání: stálá expozice Umění Asie, 1. poschodí paláce Kinských.

Vlastislav Matoušek
Doc. Vlastislav Matoušek Ph.D. vystudoval na hudební fakultě AMU kompozici a postgraduální kurz hudební teorie. V roce 1996 studoval jako stipendista Japan Foundation hru na šakuhači u Kifu Mitsuhashiho v Tokiu a japonskou tradiční hudbu u Osamu Yamaguchiho na University of Letters v Ósace. Na hudební fakultě AMU obhájil disertaci Kinetika v etnické hudbě (2001) a získal doktorát v oboru hudební teorie – teorie skladby. V roce 2004 byl jmenován docentem. Od roku 1991 přednáší etnomuzikologii na katedře Teorie a dějin hudby hudební fakulty AMU v Praze, od roku 1999 také na Ústavu pro hudební vědu FF UK. Jako teoretik se zabývá hudbou mimoevropských kultur, hudební kinetikou a organologií (Rytmus a čas v etnické hudbě, 2003). Spolupracuje jako hudební publicista s Českým rozhlasem. Je autorem mnohdy značně excentrických skladeb, často s účastí exotických nástrojů a elektroniky. S oblibou uplatňuje netradiční vyjadřovací prostředky a postupy. www.shakuhachi.cz

Seizan Osako
Tozan rjú šakuhači šihan (licencovaný učitel na flétnu šakuhači školy Tozan), školený mistrem Kozanem Yamazakim (člen velmi známé šamisen skupiny "Yoshida Kyodai") od 90. let. Studuje také pod vedením takových mistrů školy Tozan, jako jsou Taizan Kawamura nebo Houzan Nomura v rámci mistrovských kurzů v Japonsku a to již více než deset let. V současné době žije v Praze, kde vystupuje nejen s tradiční japonskou hudbou, ale také moderními hudebními směry a improvizací. Mezi hudebníky, s nimiž můžeme umělce vidět a slyšet, patří například také pianista Martin Kratochvíl a perkusionista Zangi. Kromě studia školy Tozan rjú několikrát ročně navštěvuje japonskou Fukuoku, zenový chrám Iččóken, kde se u tamního zenového mistra vzdělává v tradiční hře na šakuhači koten honkjoku.
Ke vzdělání Seizana patří již od dětství klasická hudba a jazz na klavír a saxofon, v minulosti zazníval s Ronnem Perrym a Peterem Dominguesem na Michiganské státní univerzitě v USA. Na kontě má i takové projekty, jako je turné s blues kapelami v Japonsku nebo nahrávka alba s folkovou kapelou Nona na Moravě. Od roku 2014 studuje hru na saxofon u Jiřího Kuliseva na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

Marek Matvija
Marek Matvija je hráč na původem japonskou bambusovou flétnu šakuhači. Japonskou tradiční hudbu studuje pod vedením mistra Mitsuhashiho Kifu. Marek má též velkou vášeň pro improvizovanou a soudobou hudbu; je členem Topos Kolektivu, ansámblu pro site-specific improvizovanou hudbu. Rovněž je ředitelem a jedním ze zakladatelů Prague Shakuhachi Festivalu a zakládajícím členem NEIRO Association for Expanding Arts. Marek Matvija vystudoval na pražské FAMU a koncertoval napříč Českou republikou, na Slovensku, v Anglii, Portugalsku, Maďarsku, USA a Japonsku.

Annabelle Plum
Annabelle Plum vystudovala Theatre Arts (Brown University, USA) a Preformance Design and Practice (Central St. Martins, UK). V době, kdy žila ve Spojených státech, se seznámila s tamější divadelní scénou a byla stážistkou u Wooster Group a později u Richarda Foremana. Zabývá se experimentálním zpěvem. Od roku 2009 žije v Praze, kde se zabývá hlasovou tvorbou, vede hlasové workshopy a učí. Od roku 2013 do roku 2015 učila hlasovou tvorbu jako externí pedagog na Katedře alternativního a loutkového divadla, obor Divadlo v netradičních prostorech. 
Annabelle Plum je zakládající členkou Topos Kolektivu.

Více o festivalu i flétně šakuhači zde.