Skupina A-R a Rudolf Fila pre Etienna Cornevina (na trase Bratislava – Praha – Paríž)
Více...
...Méně
11. 6. 2021 - 13. 8. 2021
Výstavy
zdarma
Slovenský institut v Praze představuje výstavu Skupina A-R a Rudolf Fila pre Etienna Cornevina (na trase Bratislava – Praha – Paríž).
Příběh Skupiny A-R se začal psát dávno před jejím vznikem, v šedesátých letech minulého století na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě. Sešla se tam tehdy generace mladých, talentovaných a zanícených studentů, budoucích adeptů umění – Vladimír Kordoš, Milan Bočkay, Marian Meško, Otis Laubert, Marian Mudroch, a o pár let mladší spolužáci Klára Bočkayová, Dezider Tóth a Igor Minárik. Později, během studií na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, se připojili dva mladší talentovaní spolužáci, Ladislav Čarný a Daniel Fischer. Všechny navíc spojoval, a také ovlivňoval, výtečný umělec a pedagog Rudolf Fila. Vystřízlivění z opojného času šedesátých let přišlo náhle a nečekaně po okupaci v roce 1968. V té době se vzájemná tvůrčí spřízněnost skupiny spolužáků a kamarádů ještě více prohloubila. Svými názory na společenskou situaci, na stav umění a kultury byli na jedné lodi. Ze svazových výtvarných struktur byli vyhozeni a účastnit se oficiálních, režimem podporovaných výstav nechtěli. Postupně však začali svou tvorbu konfrontovat na neoficiálních výstavách, svobodně a nezávisle, bez cenzury, přestože byli neustále vystavováni riziku zákazů i vyšetřování.
Koncem sedmdesátých let přišel do Československa jako lektor francouzského jazyka mladý filozof Etienne Cornevin. Po dvouletém pobytu na prešovské univerzitě začal učit francouzštinu v Bratislavě, kde se mu stalo osudovým právě seznámení se slovenskou neoficiální kulturní scénou. Vzájemné porozumění nastalo okamžitě. Od té doby skupinu výtvarníků spojovalo s Cornevinem profesní a názorové příbuzenství, které vyvrcholilo výstavou v bratislavském Domě umění, a o pár měsíců později v Městském muzeu v Ulmu. Byly to první ucelené přehlídky tvorby již oficiálně konstituované Skupiny A-R po roce 1989. Cornevin pro obě výstavy zkoncipoval do doprovodných katalogů texty o každém z vystavujících autorů. Konečně, několik raritních katalogů bude provázet i letošní výstavu v Praze. Skupina A-R v současnosti vystavuje společně pouze sporadicky, proto jde o výjimečnou událost.
Výstava potrvá od 11. 6. do 13. 8. 2021 v galerii Slovenského institutu v Praze.
Vystavující autoři:
Milan Bočkay
Klára Bočkayová
Ladislav Čarný
Daniel Fischer
Vladimír Kordoš
Otis Laubert
Marian Meško
Igor Minárik
Marian Mudroch
Dezider Tóth
a Rudolf Fila
a Etienne Cornevin
Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla zároveň připravuje také prezentaci knihy o přátelství a spolupráci Skupiny A-R s Etiennem Cornevinem s názvem ETIENNE CORNEVIN (Z PAŘÍŽE DO SLOVENSKÝCH ATELIERŮ), jejímž autorem je novinář a publicista Alexander Balogh.
Kniha vyšla ve vydavatelství N Press v roce 2020 a kvůli pandemické situaci nebyla dosud uvedena. Slavnostního uvedení se osobně zúčastní nejen autor, ale i vdova po Etiennu Cornevinovi paní Arlette Cornevin. Úryvky z knihy čte herec Richard Trsťan. Moderuje Ľubica Krenová, ředitelka Slovenského institutu v Praze.
Akce se uskuteční online dne 21. 6. 2021. Sledovat ji můžete na naší FB stránce.