Škola architektury AVU: Flora / Domovina / Vozovna
28. 11. 2024
Komentované prohlídky
zdarma
foto z vernisáže (c) Zdeněk Sodoma
Zveme na komentovanou prohlídku výstavy Škola architektury AVU: Flora / Domovina / Vozovna.
Zadání pro výtvarníky, umělkyně, architekty a architektky z Akademie výtvarných umělců v Praze vzešlo z témat letošního Trienále SEFO 2024 / MOMENTY. Olomouc se stala lokální sondou, díky níž zpřesňujeme obecné kategorie ochrany, péče, kontextu a role umění v architektuře a urbánním prostředí. Práce Školy architektury Miroslava Šika ze semestrálního projektu Olomouc jako Arts & Architecture obnovují to, co kdysi byla samozřejmost – integraci umění a umělecké řemeslnosti do architektury. Podstatný je přitom celek, nikoliv ikona nebo solitér. Architektonický ansámbl musí být empatickým spojením lokálních a cizích forem, konvencí a inovací, zděděného a importovaného, to vše prokomponováno imaginativní silou architekta a umělce.
Zvolená tři místa Olomouce se nacházejí na hranici mezi územím (pře)chráněným a zanedbaným, mezi hájeným historickým jádrem a jeho expandujícím, jen nesnadno usměrňovaným okrajem. Místa mají různý urbánní kontext, noblesní i triviální, a různé stupně opotřebovanosti. Každému místu je přiřazen specifický, trochu nezvyklý program městských služeb.
Vozovna tramvají v Koželužské ulici má nečekanou geometrii a dva kontexty. Na svahu stojí velké reprezentativní paláce obou muzeí a plánované SEFO. Pod svahem jsou nízké obytné bloky, zbytky hradeb a zdrženlivá předválečná architektura. Vozovnu necháváme na místě, nad ní navrhujeme centrum Arts & Crafts, místo umělecké, designerské a řemeslné kreativity, místo produkce, výměny informací, vzdělávání, výstav i komerce.
Druhým místem je areál výstaviště Flora ve Smetanových sadech. Nové architektonicko-krajinářské projekty vycházejí z historických stop parku a industriálního charakteru technického zázemí výstaviště. Transformujeme je na zónu Exhibition & Fun, která bude sloužit odborné, specializované i širší veřejnosti celoročně a každodenně i mimo výstavy a festivaly.
Třetí lokalita, soukromý pozemek, se táhne mezi ramenem Mlýnského potoka a ulicí Domovina. Skrz stromy na březích potoka je vidět hypermarket Šantovka. Na pozemku už stojí silná sochařina, silo s vilou a pěti patrový obytný dům. Jako náhradu navazujících industriálních fragmentů projektujeme centrum Health & Wellness, spojení lékařských a fitness služeb.
ve dvojicích spolupracovali architekti*tky a umělci*kyně: Viktorie Majoberová & Aneta Ptáčková, Amálie Rybáková & Matyáš Kořínek, Vojtěch Čepelák & Ema Štěpánová, Jakub Zeman & Markéta Volková, Michal Šefránek & Lukáš Procházka, Martin Řezáč & Magdaléna Feildhauerová, Šimon Semerák & Matyáš Fiala, Max Mohl & Zuzana Vepřeková, Matouš Kučera & Emílie Fňukalová, Barbora Výborová & Ondřej Plíva, Ondřej Fiedler & Adéla Strnadová, Josef Kučera & Jiří Kaňák, Hana Kyzlinková & Viktor Svolík
spolupráce: Galerie XY – Adam Hlobil, Alexandr Jančík, Petra Pánková, Miloš Slechan, Ondřej Zunt; Akademie výtvarných umění – Dominik Vácha, Anna Svobodová; ateliéry Tomáše Hlaviny, Jimeny Mendozy, Vojtěcha Míči, Dušana Zahoranského, Pavly Scerankové, Davida Böhma, Tomáše Svobody
kurátoři: Matouš Lipus, Martina Mertová, Lenka Milerová, Miroslav Šik
foto z vernisáže (c) Zdeněk Sodoma
foto z vernisáže (c) Zdeněk Sodoma
foto z vernisáže (c) Zdeněk Sodoma