Meziválečné období bylo pro architekturu Kyjeva obdobím velkých změn. Dvacátá léta byla dobou stylového pluralismu, v té době ještě architektura nebyla součástí politiky. To se změnilo na přelomu 30. let 20. století, kdy se jediným oficiálně povoleným stylem stala konstruktivistická architektura. O několik let později se ovšem tato politika úplně obrátila: oficiálně byly preferovány pouze velkolepé historizující styly (hlavně neoklasicistní), zatímco moderní architektura byla zakázána.

 

Politické vnímání architektury vedlo k zatýkání architektů i k revizím výsledků architektonických soutěží. Mnoho projektů nebylo nikdy realizováno nebo bylo výrazně změněno, presto meziválečné období zanechalo v Kyjevě bohaté a stylově rozmanité dědictví − patří mezi ně například několik významných vládních budov.

 

Přednáška popularizátora architektonického dědictví ukrajinského modernismu Semena Shyrochyna představí některé zajímavé ukázky staveb z meziválečného období a poskytne informace o významných soutěžích, lidech a událostech, které ovlivnily tehdejší architekturu města.

 

Přednáška bude v angličtině.