Jaká je role výtvarných katalogů a uměleckých monografií v současnosti? Tedy v době dostupných online archivů, stále se aktualizujících instagramových profilů a vizuálně atraktivních webových stránek? Katalogy a monografie přitom stále představují významný formát pro umělecký svět, přestože často zůstávají nepovšimnuté.

 

Ve skladech nakladatelství, galerií i uměleckých škol leží desetitisíce těchto výtisků bez větší naděje, že někdy v budoucnu najdou své čtenářstvo. Přesto je i dnes potřeba podobný typ publikací vydávat. Pro umělkyně, umělce a galerie jde často o statusovou záležitost a potvrzení legitimity jejich práce. Katalogy a monografie jsou nezřídka důležité pro kariérní postup nebo jsou oceňovány v knižních soutěžích.

 

Na tato dilemata reaguje debata, která přivítá zkušené redaktory i odborníky na čtenářské praktiky. Účastníci se zaměří na proměňující se pozici tohoto žánru a srovnají jeho význam s dnešními publikačními trendy. Debata je určena všem, kteří chtějí médium katalogů a monografií lépe poznat, i těm, kteří chtějí na tomto žánru spolupracovat – ať už jde o grafiky, fotografy či tiskaře.

 

moderují: Marika Kupková a Jana Kořínková

hosté: Robert Helbich, majitel tiskárny Helbich; Jan Heller, ředitel Nakladatelství AMU; Markéta Žáčková, pedagožka na FaVU a předsedkyně komise Nejkrásnější české kniha; a další

 

Akce se koná v rámci Brno Book Open.