Samuel Vriezen (NL) a Stratocluster (CZ)
Samuel Vriezen: Essay for Four Voices, Essay for One Voice a Stratocluster Action Crystal
Textové kompozice v provedení Samuela Vriezena a Stratoclusteru
Dále na programu kompozice Iana Mikysky House for Hanne Darboven, Kontrabas – Kontrabasista a Translace – concerto pro hlas, hlasy a meotar
Účinkují:
Lucie Páchová – vokál
Ian Mikyska – preparovaná kytara
Ondřej Komárek – kontrabas
Stratocluster
Ve spolupráci s Prague Microfestivalem
Samuel Vriezen (1973), skladatel, básník a klavírista. Žije v Amsterdamu. Zajímají jej nestandardní způsoby, jak určovat součinnost hráčů a jejich vzájemnou interakci, a kontrapunktické možnosti, které tento způsob ansámblové hry umožňuje. Napsal řadu kompozic pro komorní ansámbly a spolupracoval s Bozzini Quartet (pozn. hosté Festivalu Ostravské dny 2005), Ensemble Liminar, Orkest De Volharding, the David Kweksilber Big Band, Wandelweiser Komponisten Ensemble. Je autorem řady textových kompozic (polyfonních básní) a jeho texty (básně, překlady a eseje) byly publikovány v holandském Parmentier, vlámském yang a francouzském Action Poétique. Jako interpret je především oceňován za špičková provedení klavírního díla amerického minimalisty Toma Johnsona, žáka Mortona Feldmana.
Stratocluster je pražský improvizační ansámbl, který vznikl v roce 2013. V roce 2014 vystupovali na festivalech Alternativa, vs. Interrpetation nebo Ruins of Intolerance. V roce 2015 vyšla na labelu Meteorissimo jejich album Jabka Hrušky Meotary, které tvoří jednadvacet skladeb nahraných pomocí kazetového diktafonu Sony TCM-359v. Vydavatelství Polí5 vydá v květnu tohoto roku jejich nové album.
Ian Mikyska je skladatel a improvizátor. Studuje kompozici na londýnské Guildhall School of Music & Drama, v současné době je na stáži na Centru Audiovizuálních studií FAMU. Zabývá se zejména multimediální tvorbou, divadlem, hraničními podobami zvuku.
Program Odložená paleta se soustředí na rozšířené pole výtvarného umění v kontextu nových médií, literatury, filmu, hudby, tance a divadla. S odkazem na sborník z roku 1942 (ed. Alžběta Birnbaumová a Věra Černá), představující předčasně zemřelé osobnosti českého výtvarného umění, tato řada představuje prostřednictvím prezentací, akcí a projekcí významné osobnosti a tvůrčí aktivity využívající vizuální prostředky mimo klasickou galerijní situaci.