Samuel Paučo (*1986) patří k nejvýraznějším malířům své generace s jasně rozpoznatelným rukopisem. Jeho převážně velkoformátová plátna překračují hranici mezi konkrétními náměty a abstrakcí. I v případech, kdy jsou v obraze rozpoznatelné náměty jako horské masivy, tváře či masky, jsou vždy podřízené malbě a technické stránce zpracování. Malba je pro Pauča tím hlavním námětem.

 

Rodák ze slovenského Zvolenu vystudoval Fakultu výtvarných umění v Brně a působil také jako odborný asistent na Akademii výtvarných umění v Praze. Za své dílo získal řadu významných ocenění, například prestižní Strabag Recognition Award z roku 2021. Absolvoval také několik zahraničních výstav, například v Londýně, ve Vídni nebo v Mnichově.

 

Roudnická galerie připravila výběr velkoformátových maleb Samuela Pauča, realizovaných v nedávné době, které doplní i ukázka menších objektů. Návštěvníci tak mají možnost pocítit specifickou atmosféru jeho malby, která je zároveň nositelem existenciálních obsahů. A jak napovídá již název výstavy Hlubina, může se jednat nejen o ponoření do různých vrstev obraznosti, ale také do vlastního podvědomí pozorovatele.