„Buch“ foneticky znějící jako úder, rána, dopad. „Buch“ je v němčině kniha. Kniha je nositelem lidské moudrosti, povahy, charakterů, myšlenek i vizí. Má svou sílu sdělení, vtáhne vás do problematiky, do příběhu, rozvíjí fantazii, prožije báseň, tříbí cit a vkus, upevňuje názor, vzdělává, vyvolává úvahy, odpoutává, těší, upozorňuje,… zkrátka vás zasáhne… buch!

 

Autor se v posledních letech své tvorby dostává přes malbu portrétů a fiktivních hlav k samotnému myšlení a uvažování člověka, lidského jedince. Maluje knihovny, zátiší s knihami, ale i skrumáže a jakési stavby vyskládané z různobarevných knih, někdy doplněné dalšími předměty, hlavou, ptáčkem, jako symboly jedinečnosti a svobody. Některé hřbety knih nesou názvy, jindy nic než nános barvy, čímž je divákovi nechán prostor pro možnost doplnění vlastního titulu.

 

Roman Franta (*1962) v současné době vede ateliér Malby na Art & Design Institut v Praze. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze 1997 (prof. Bedřich Dlouhý, prof. Aleš Veselý) a San Francisco Art Institute 1993–1994 (J. Hatofsky, J. Morgan). Svou malbou s nadsázkou a typickým humorem reflektuje dění kolem sebe. Do obrazů přenáší svobodu projevu, odvahu, experiment, ale i klasické postupy. Frantova tvorba logicky dospěla od brouka asociujícího člověka, k lidskému jedinci. Je svérázným a nezaměnitelným autorem současné umělecké scény. V roce 2019 získal cenu Nejkrásnější kniha roku za autorskou knihu kreseb a citátů RAT ART. V roce 2020 vyhrál 1. cenu Grafika roku za litografii „Zahanbený“. Tvorba Romana Franty je zastoupena v Národní galerii v Praze i v mnoha soukromých a státních sbírkách doma i v zahraničí, např. Alšova Jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, galerie F. Jeneweina v Kutné Hoře, Swiss Bank Corporation v Londýně, Městská galerie Kubus v Hannoveru.