Výstava, uspořádaná k šedesátinám nakladatele, sběratele a básníka Martina Součka, představuje jeho uměleckou sbírku a souběžně i výtvarné publikace jeho nakladatelství Arbor vitae.

  

Nakladatelství vzniklo na začátku 90. let v Náchodě v těsné blízkosti Galerie výtvarného umění. První vydané knihy byly katalogy zdejších výstav a také později se soustředil na výtvarné umění a architekturu. Záhy začal spolupracovat s několika zásadními osobnostmi českého umění, pro něž se stal kmenovým vydavatelem, například Stanislavem Kolíbalem, Evou a Janem Švankmajerovými nebo Františkem Skálou. Dnes už jich je celá dlouhá řada, a to nejen výtvarníků, ale i historiků umění nebo typografů, kteří zde nacházejí jinde nevídanou profesionalitu, osobní přístup a především úsilí dospět k co nejdokonalejšímu výsledku v podobě krásně vypravené knihy. S tím koresponduje i to, že Arbor vitae je počtem ocenění vůbec nejúspěšnějším nakladatelstvím v prestižní soutěži Nejkrásnější kniha roku.

  

Souběžně se svou činností vydavatelskou začal Martin Souček systematicky sbírat umění. Vedle osobností, s nimiž se dostal do blízkého kontaktu při vydávání katalogů a monografií (Rudolf Dzurko, Marie Blabolilová, Vladimír Hanuš či Jan Hýsek), výstava představí několik okruhů korespondujících s knihami, které vydával, ať už je to surrealismus, symbolismus, umění českých Němců nebo art brut. Výrazným předmětem jeho sběratelského a edičního zájmu bylo také umění poválečné generace (Zdeněk Palcr, Miloslav Chlupáč, Stanislav Podhrázský, Zbyněk Sekal, Mojmír Preclík).