REALIA (BUKUREŠŤ-BEJRÚT) / Farid Fairuz (RO/LB)
Františka Křížka 495/36, 170 00 Praha
Kam až je dnes možné zajít ve snaze prolomit mantinely uměleckých žánrů, ale i vlastní identity? Realia kombinuje různé časové roviny a skutečné i smyšlené události ze života člověka, který se rozhodl „narodit ještě jednou“. K Mihaiovi Mihalceovi z Bukureště se přidává Farid Fairuz z Bejrútu…
V angličtině / V RÁMCI FESTIVALU ROMANIAN PULSE
Farid Fairuz je výsledkem projektu spočívajícím ve vytvoření smyšlené biografie, jehož autorem je umělec Mihai Mihalcea, který od roku 2009 tvoří a vystupuje výhradně právě pod jménem Farid Fairuz. Tento projekt řeší otázky spojené s kulturní produkcí, náboženstvím, sexualitou i kapitalismem. Farid Fairuz v biografii, kterou mu Mihalcea načrtl, vystupuje jako osoba, jež se ocitla v určité krizové situaci a kterou lze jen těžko někam zaškatulkovat. Fiktivní postava je dokonalým mixem protikladů. Identita Farida Fairuze odráží rozličná, přesto spolu související témata – exotizující předsudky, dopad událostí
z 11. září na mediální zpravodajství, městský šamanismus, vytrácející se rodová víra, sociální problematika. Faridův „životní příběh“ vysvětluje jeho přízvuk a částečně i jeho vzhled a výstřednost.
Realia (Bukurešť – Bejrút) je představení, které kombinuje různé časové roviny a skutečné i smyšlené události ze života člověka, který má souběžně dvě identity: Mihaie Mihalcea narozeného v Bukurešti a Farida Fairuze narozeného v Bejrútu.
Dramaturgie je postavena na napětí vyvolaném míšením velmi osobních a silných vzpomínek z Bukureště s fiktivními prvky z Bejrútu a obráceně. Součástí je i fyzické vzezření, kterého se umělec při veškerých vystoupeních drží (dlouhé a husté černé vlasy i vousy, zlatý plášť, který občas nosí, stejně jako transformovaný hlas imitující něco mezi arabským a jidiš přízvukem) a kterým nám zároveň oznamuje: „Před několika lety jsem si musel vymyslet postavu, která mi vůbec umožní dále existovat. Takže teď jsem Farid Fairuz a řeknu vám dvě věci: Osmanská říše nezanikla. Je jisté, že část z ní zůstala ve mně; pro to, co se mi přihodilo, nemám jiného vysvětlení, než že vše v životě musí být nevyhnutelně spojeno jak s radostí, tak i bolestí.“
V představení Realia (Bukurešť-Bejrút) Farid Fairuz zpochybňuje křehkou hranici mezi realitou a fikcí, čímž zdůrazňuje diskurs založený na konstrukci vícečetných identit. Jeho přístup podtrhuje schopnost dnešní společnosti vydávat neskutečné a fiktivní za realitu, ukazuje, že čára mezi možným, virtuálním a reálným již nefunguje na stejném principu jako kdysi.
Farid Fairuz
Do chvíle, kdy sám pro sebe vymyslel Farida Fairuze a začal používat jeho fiktivní biografii a další prvky jako prostředky ke komunikaci s veřejným prostorem, byl umělec Mihai Mihalcea jedním
z nejaktivnějších umělců na poli současného tance v Rumunsku po roce 1989. Inicioval či spoluinicioval mnoho projektů, díky kterým se rumunskému současnému tanci dostalo mezinárodního uznání. Mihai Mihalcea hrál také zásadní roli při vytváření klíčových struktur a institucí v této oblasti. V letech 2005-2013 byl ředitelem Národního centra pro tanec v Bukurešti, veřejné instituce dotované Ministerstvem kultury.
V Praze je představení uváděno díky podpoře Rumunského kulturního institutu a Národního centra pro tanec v Bukurešti (CNDB).
Premiéra:
Listopad 2012, Bukurešť
Finanční podpora:
The National Cultural Fund
Režie, hraje: Farid Fairuz
Text, kostýmy & scénografie: Farid Fairuz
Hudba: Dhafer Youssef, Brent Lewis, Karpov not Kasparov, P. I. Ceaikovski & Margareta Pâslaru
Technická podpora: Mircea Andrei Ghinea
Produkce: Solitude Project & Caminul Cultural