kurátor Cosmin Costinas

Výstava libanonského umělce, performera, herce a režiséra Rabiho Mroué se v kontextu současných událostí stává naléhavě aktuální zprávou z arabského světa.

Rabih Mroué se narodil v roce 1967, žije a pracuje v Bejrútu. Působí jako herec, režisér, autor divadelních her, výtvarný umělec a přispívá též do magazínu The Drama Review (TDR). Je rovněž spoluzakladatelem a členem správní rady Bejrútského centra umění (Beirut Art Center – BAC). V roce 2010 získal Umělecký grant pro divadlo / múzické umění od newyorské Nadace pro současné umění (Foundation of Contemporary Arts) a také ocenění Spalding Gray Award.

Díky své komplexní a různorodé činnosti zasahující do různých oborů a formátů od divadla, přes performing arts až po výtvarné umění, se Mroué stal klíčovou postavou nové generace libanonské umělecké scény. Jako nástroje pro práci se skutečností, která jej bezprostředně obklopuje, využívá fikci i hloubkovou analýzu.

To mu umožňuje zkoumat odpovědnost umělce při komunikaci v určitých politických a kulturních kontextech. Jeho díla se zabývají otázkami souvisejícími s přetrvávajícími stopami libanonské občanské války i s následnými politickými událostmi, které byly vinou stávajícího politického ovzduší v Libanonu jednoduše „zameteny pod koberec“.

Nedávné výstavy: Performa 09, New York, 2009; 11. mezinárodní istanbulské bienále, Istanbul, 2009; Tarjama/Překlad, Queens Museum of Art, New York, 2009; Sjarjah Biennial, Sjarjah, 2009; Soft Manipulation – Who is afraid of the new now? (Lehká manipulace – kdo se dnes bojí nového?), Casino Luxembourg, Lucemburk, 2008; Medium Religion (Médium náboženství), Centrum pro umění a média (ZKM), Karlsruhe, 2008; Manifesta 7, 2008, Fortezza/Franzenfeste, Bolzano/Bozen, Trento, Rovereto, 2008; Les Inquiets. 5 artistes sous la pression de la guerre (Neklidní. Pět umělců pod tlakem války), Centre Pompidou, Paříž, 2008; In Focus (Zaostřeno), Tate Modern, Londýn, 2007; a Biennale of Sydney (Bienále v Sydney), Sydney, 2006.

Výstava se koná jako součást doprovodného programu PQ+ v rámci Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2011.