Progresivní architekturu ze střední Evropy představí spolek KRUH v pražském centru CAMP
7. 12. 2017
Přednášky a diskuze
Sporaarchitects
Jak se staví v Budapešti metro a co to je analogická architektura? Spolek KRUH přiváží v prosinci do Prahy zajímavé osobnosti evropské architektonické scény. Na poslední přednášce tohoto roku, která se uskuteční ve čtvrtek 7. prosince v pražském centru CAMP, se představí maďarské studio Sporaarchitecs, které je známé především díky výraznému projektu nových stanic metra v Budapešti. Polskou architekturu zastoupí Piotr Śmierzewski ze studia ANALOG. Vstup na přednášku, která je tlumočena do češtiny, je zdarma.
Nekopírují vzory, nachází jedinečný pohled, inovují… V Praze se 7. prosince o své zkušenosti a jiný úhel pohledu na architekturu podělí architekti z Maďarska a Polska. Na přednášce se představí progresivní maďarský ateliér Spora architects, který se zaměří na svůj poslední výrazný projekt, a to na stanice metra v Budapešti, které sklízí mezinárodní úspěch. „Pokud chceme lidi přimět, aby používali hromadnou dopravu, musí být trendy,“ nechávají se slyšet tvůrci. Cestujícím tak díky své realizaci nabízejí ukázku špičkového současného designu.
Cesta k nové trase ale nebyla jednoduchá. Výstavbu, na niž se čekalo dlouhých 40 let, blokovaly stavební průtahy i korupční skandály. Nová trasa metra M4 byla nakonec realizována v letech 2006–2014. Představuje současnou architekturu, jež stojí nejen na funkčnosti, ale i osobitosti. Jejím ústředním prvkem je beton. „Architektům se zde podařilo vytvořit příjemný veřejný prostor s jasnou identitou. Tímto přístupem bychom se měli inspirovat i v Praze. Věříme, že přednáška bude motivací i inspirací pro české architekty při tvorbě důležitých veřejných prostor jako například zastávek budoucí trasy D nebo nových zastávek tramvají, autobusů či vlaků. Bohužel v Praze dosud zrealizované příklady jsou spíše exhibicionismem než ukázkou současného řešení, “ říká k problematice architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka KRUHu.
Druhým přednášejícím bude Piotr Śmierzewski z polského studia ANALOG. Ten představí své zásadní projekty a zdůrazní význam a důležitost výzkumu v architektuře. V přednášce se bude zabývat otázkou kvality a analogickou architekturou, jejímž známým představitel je také český architekt Miroslav Šik dlouhodobě žijící ve Švýcarsku. Analogická architektura vychází z lokálního kontextu a snaží se propojit staré a nové. Architektura by podle této teorie měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů.
Prosincová přednáška je součástí cyklu Jiná perspektiva. „Přednášky představují několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Cyklus se zabývá různými tématy architektury: plánování měst, sociální výstavbou, reflexí architektury, rekonstrukcemi, urbanismem i experimentální architekturou,“ prozrazuje Marcela Steinbachová. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.
Vstup na přednášku je zdarma, kapacita prostoru je omezena. Přednáška je tlumočena do češtiny. Více informací najdete na www.kruh.info.
Sporaarchitects
Piotr Śmierzewski