Vyjimečná příležitost k setkání s ředitelkou mezinárodní asociace nezávislých kurátorů (ICI, New York), která bude na pár dní v Praze, v rámci svého výzkumu střední a východní Evropy.

Zatímco 90. léta minulého století zažívala rozkvět v zakládání mezinárodních výstav (bienálí) napříč celým světem, které otevíraly dveře dialogům mezi rozličnými odborníky, byla minulá dekáda spíše svědkem evoluce nových modelů institucí, které umožnily vývoj nových sítí a spoluprací mezi umělci, kurátory a organizacemi, jak regionálního, tak mezinárodního charakteru. Vybudovaly se tak platformy k vytváření programů a akumulaci výzkumu nad rámcem národních nebo lokalizovaných mandátů, které podnítily akumulaci vědění a projektů skrz společné zájmy, založené na zkušenostech a praxi.

Kate Fowle, výkonná ředitelka Independent Curators International (ICI),
New York, tyto vývojové trendy podrobí drobnohledu a představí nové programy a výstavy zastřešované ICI během minulého roku, jako kausální studie uvažování o rozšiřování mezinárodních platforem a sítí pomocí výstav a diskursivních programů. Fowle představí nové flexibilní a modulární výstavy, jako například FAX, Project 35 a sérii výstav Exhibitions in a Box, společně s novými diskusními a výcvikovými programy, výzkumnými projekty a online platformami zaštítěnými ICI, objasní způsoby, kterými instituce reaguje na a přemýšlí o nových modelech současného mezinárodního angažmá a networkingu.

Tato série přednášek je součástí výzkumu Kate Fowle ve střední a východní Evropě, uskutečněné za podpory nadace Trust for Mutual Understanding (TMU).