První ročník bienále Ve věci umění s podtitulem Pojď blíž se koná od 22. července 2020 v pěti lokalitách Praze. V rámci mezinárodní výstavy se představí více než čtyři desítky umělců a umělkyní, čtvrtina z nich připravuje nové commissioned projekty. Rovnocennou součástí bienále je také bohatý komunitní program.

 

„Může umění zprostředkovat zkušenost napříč třídou, pohlavím nebo kulturou? Je možné emocionálně či sensuálně prožít zkušenost někoho, s kým jinak nemáme vůbec nic společného? Je možné vstoupit do zážitku, který je nám ze své podstaty cizí, protože pocházíme z jiného sociálně-kulturního prostředí a máme jinou zkušenost? Výstavou se prolínají děje, které se přímo či nepřímo dotýkají nás všech a jsou univerzální, avšak zároveň neskrývají a často i zdůrazňují, že vycházejí ze zkušenosti, jež je kulturně, ekonomicky, sociálně podmíněná. To vše se děje s vědomím, že prostor galerie či muzea některé typy zkušeností tradičně upřednostňoval, jiné vytěsňoval.” 

— Tereza Stejskalová & Vít Havránek, kurátoři Bienále Ve věci umění 2020.  

 

Umělci a umělkyně: Adriena Šimotová, Alena Kučerová, Alice Nikitinová, Alina Kopytsa, Allan Elgart, Alžběta Bačíková, Anna Kravets, Antanas Sutkus, Ateliér nevratné změny / Atelier of Irreversible Change, Bohumila Doleželová, Candice Breitz, Elisabeth Subrin, Eric Baudelaire, Eva Springerová, Hafiz, Institut úzkosti / Institute of Anxiety, Isabela Grosseová & Jesper Alvaer, Iza Pavlina, Jean-Charles de Quillacq, Jirka Skála, Jiří Žák, Karol Radziszewski, Krešimir Golik, Lucy Beech, Marina Abramović, Milan Mikuláštík, Naděžda Plíšková, Neurčitý kolektiv, Olga Čechová, Otty Widasari, Pauline Boudry & Renate Lorenz, Ragnar Kjartansson, Raša Todosijević, Renato Guttuso, Róbert Gabriš, Selma Selman, Sung Tieu, Taring Padi, Thomas Hirschhorn, Tuan Mami, Veronika Bromová, Věra Merhautová, Viola Ježková