Bohatství okolního prostředí je v nás. Spočívá v naší schopnosti ho vnímat. To, co prožíváme, je obraz světa v našem vědomí, nikoliv svět samotný.

 

Instalace představuje novou sbírku básní Pavly Melkové Vnitřní čas, která je propojená s autorskými deníky výtvarníka Michala Škody. Autoři nás společně provádějí cestou skrze obrazy vnímání prostředí našeho života. Procházíme časem a prostorem každodennosti. Pocit, který v nás prostředí vyvolává, vytváří obraz v naší hlavě. Není to už obraz reálného místa, ale prožitku z něj. Ten se stává součástí našeho vnitřního prostoru a propojuje se s krajinou duše.

  

Slova poezie jsou obrazem, výtvarný obraz je poezií. Nabízejí nám jazyk prožívání místa, jazyk propojení našeho vnitřního prostoru s ním, jazyk zákoutí duše. Jeho čtení i vytváření prohlubuje citlivost a schopnost porozumění okolnímu světu i sobě sama. A možná dokáže být i jazykem – lávkou dorozumění člověka s člověkem.

 

Pavla Melková (1964) je praktikující architektka, věnuje se také výtvarné a teoretické činnosti.

  

Je autorkou knih Bastion XXXI – U Božích muk (MCA 2012), Prožívat architekturu (Arbor vitae 2013), Stůl u okna, na stole kniha (Arbor vitae 2014), Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody (Arbor vitae 2016), Humanistická role architektury (Arbor vitae 2016) a sbírky básní Hrany dne (Arbor vitae 2017).

  

S Miroslavem Cikánem je společníkem v ateliéru MCA, který založili v roce 1996. Ateliér získal řadu ocenění za realizace, například hlavní cenu Grand Prix architektů 2012 či nominaci na European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2013, ale i vítězství v mnoha architektonických soutěžích (například revitalizace bastionu u Božích muk, památník Jana Palacha ve Všetatech či Masarykovo náměstí v Jihlavě).

  

V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Od roku 2015 je vedoucí předmětu koncept a interpretace na Fakultě architektury ČVUT.

 

 Michal Škoda (1962) se ve svých uměleckých aktivitách postupně věnuje sochařství, malbě, instalacím a v poslední době především kresbě, fotografii a autorským knihám, jež sám považuje za nejdůležitější část své tvorby. Výraznou součástí jeho práce jsou příležitostně se vynořující místně specifické intervence.

  

Má za sebou nespočet výstav doma i v zahraničí a jeho díla jsou zastoupena v řadě tuzemských a zahraničních sbírek.

  

Vedle své autorské tvorby působí Michal Škoda od roku 1998 jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice, která se za dobu jeho působení stala prestižní institucí s výrazným mezinárodním přesahem. V roce 2016 získal čestné uznání v soutěži Architekt roku a v roce 2017 cenu za výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu.

 

Více info na www.ctyridny.cz