(O)svícení
Neony a světelné reklamy jsou nepřehlédnutelnou a samozřejmou součástí koloritu nočních měst. Proměnám tohoto fenoménu, jeho formám a užití v moderní architektuře, v propagaci i umění se věnuje výstava (O)svícení v Galerii Národní technické knihovny (8. 2.-4. 3. 2013).
Důležitou součástí výstavy je i tvorba současných českých umělců. Časový průřez poukazuje na proměnu ve vnímání a především ve významu neonových světel obecně. Od poetického přes propagandistický účel až k pocitu nostalgie či přesycení. Výstava se nesnaží pouze o faktický historický přehled, ale staví vedle sebe volné umění, design a svět reklamy – a to napříč stoletím.
Výstava je věnována především samostatným světelným reklamám s popisy jejich technických a výtvarných možností v tehdejší ekonomické, hospodářské a politické situaci, jež úzce souvisela s vývojem tohoto umělecko-průmyslového odvětví u nás. Zmiňuje otázky dobové ideologie, strategie oslovení zákazníka a teorie významných osobností první republiky z oblasti osvětlovací techniky, strategie reklamy a uměleckého ztvárnění Josefa Veselého, Miloslava Prokopa a Zdeňka Pešánka.
Meziválečnou dobu, kdy byly neony výrazem moderní pulzující doby, prezentují na výstavě i dva filmy z dvacátých a třicátých let, kde jsou osvětlené ulice Prahy ústředním tématem (Praha v záři světel od Svatopluka Innemanna, Světlo proniká tmou od Františka Piláta a Otakara Vávry).
Velký rozmach světelných reklam po druhé světové válce zásadně ovlivnil i oblast výtvarného umění. Na západě začínaly vznikat nové umělecké směry a s neonem jako výtvarným prostředkem pracovala řada umělců. Jiná situace, oproti západnímu světu, byla v socialistickém Československu, kde akademickým architektům a umělcům zadával stát zakázky na tvorbu neonů propagujících to nejběžnější zboží. V současném českém umění se neon zbavuje svých předlistopadových vlastností, zůstávají mu však odlesky původních významů, se kterými pracují někteří čeští umělci. Neon se tak objevuje nejen ve světě reklamy, ale stává se i uměleckým objektem.
Vystavující umělci:
Markéta Jáchimová, Barbora Krnínská, Jiří Týn, Stanislav Zámečník, Jakub Hošek, Nik Timková, Jan Nálevka, Štěpánka Šimlová, Jan Brož, Elena Bolceková, Alica Horváthová, Cyprián Koreň, Barbora Tobolová, Ondrej Alušík, Matúš Lelovský, Michala Lipková, Ján Turzo, David Březina, Zuzana Kubíková, Katarína Lukic, Martin Mistrík, Karolína Mikesková, Emília Jesenská, Peter Simoník
Kurátorka výstavy:
Klára Žaludová
Partneři výstavy:
Národní technické muzeum, Česká televize, Reklama REX, Národní filmový archiv