Osobnosti z dějin UMPRUM
25. 3. 2025 - 6. 5. 2025
Přednášky a diskuze
nám. J. Palacha 80/3, Staré Město, 110 00 Praha 1

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pořádá 38. cyklus veřejných přednášek Umění včera a dnes na téma Osobnosti z dějin UMPRUM.
25. 3. 2025 18:00
Jindřich Vybíral: František Schmoranz mladší a recepce islámské architektury ve střední Evropě
Zakládající ředitel Uměleckoprůmyslové školy v Praze František Schmoranz ml. byl jedinečným zjevem na české architektonické scéně 19. století. Po několikaletém pobytu v Egyptě se stal uznávaným znalcem islámské architektury a uměleckého řemesla, jakož i předním specialistou na stavby v orientálním stylu. Mimo jiné navrhoval egyptský pavilon na světové výstavě ve Vídni roku 1873. Přednáška představuje Schmoranze jako ředitele UMPRUM i jeho architektonické a designérské dílo s důrazem na jeho práce inspirované islámským umění.
1. 4. 2025 18:00
Jindřich Vybíral: Tvrdošíjný hledač pravdy Jan Kotěra
Jan Kotěra, zakladatel české moderní architektury a dlouholetý učitel Uměleckoprůmyslové školy i Akademie výtvarných umění, přebral od svého učitele Otto Wagnera přesvědčení, že nový tvar vzniká z nového účelu a nové konstrukce, že však zároveň má být výrazem měnících se estetických standardů. Proto i jeho osobní projev prošel podobnými proměnami jako formální repertoár jiných Wagnerových žáků – akademickým historismem a internacionálním Art Nouveau počínaje, přes raně moderní strukturální racionalismus až k závěrečnému obrození klasické tradice. Přednáška hledá společného jmenovatele jeho architektonické tvorby.
8. 4. 2025 18:00
Milena Bartlová: Zapomenutý velikán V. V. Štech
Povědomí o V. V. Štechovi se dnes omezuje na připomínku televizních vystoupení, v nichž malebně zanedbaný sedmdesátník vypráví o staré Praze. Ve skutečnosti však byl Štech nejen jednou z klíčových osobností českého výtvarného života první republiky i poválečných let, ale také zásadním a originálním autorem prací z oblasti teorie umění. Narodil se ve stejném roce 1885, kdy byla založena UMPRUM, a ve 20. letech zde byl profesorem. Jeho vliv měl široký rozsah, od utváření ideje uměleckého průmyslu po diskusi o vztahu abstraktního umění a nových realismů, od památkové péče po teorii fotografie. Přednáška přiblíží jeho život a dílo na základě kolektivní monografie, kterou nakladatelství UMPRUM připravuje k vydání letos na podzim.
15. 4. 2025 18:00
Milena Bartlová: Umění je to, co dělá život zajímavější než umění. Teoretik a kritik Josef Hlaváček
Teoretik a kritik Josef Hlaváček spolu s dalšími převáděl v 90. letech UMPRUM do nových poměrů, v letech 1994–2000 jako rektor. Pro tuto práci se kvalifikoval svým psaním a organizováním v předchozích dvou desetiletích tzv. normalizace v oblasti tolerované a mocensky pronásledované kultury. Přednáška se bude zabývat okolnostmi, za kterých se takové aktivity děly, a zároveň se pokusí ukázat, že Josef Hlaváček byl autorem originálních a závažných teoretických textů. Vychází z materiálů a interpretací shromážděných v knize Dějiny českých dějin umění II. 1970–1990, kterou vydává nakladatelství UMPRUM letos na jaře.
29. 4. 2025 18:00
Kateřina Svatoňová: Scénografický inženýring Josefa Svobody
Český scénograf a jevištní výtvarník Josef Svoboda byl pedagogem na UMPRUM v letech 1968–1989. Přednáška se soustředí zejména na jeho práce pro Laternu magiku, kde v přibližně stejné době působil jako umělecký ředitel. Právě v této multimediální “laboratoři” vytvořil jednak otevřené tvůrčí experimentální prostředí uvnitř restriktivní socialistické kultury, jednak mnoho inovativních scénografií využívajících film, televizi, světelný design a jevištní kinetiku. Součástí představení různých Svobodových technických řešení a konceptuálních inscenačních prvků v architektuře divadla budou i ukázky z jeho soukromého archivu.
6. 5. 2025 18:00
Lada Hubatová Vacková: Umprumačka a věrná ruskiniánka Marie Teinitzerová
Marie Hoppe-Teinitzerová (1879–1960) byla jednou z prvních ženských studentek UMPRUM, studovala zde malířskou a kresliřskou školu pro dámy. Velmi brzy se začala věnovat textilní řemeslné práci, dílenskému tkaní, stala se věrnou následovnicí reformního hnutí Arts and Crafts. Byla čtenářkou spisů křesťanského socialisty Johna Ruskina a jeho ideje se snažila důsledně uvést do praxe textilních dílen, které založila v Jindřichově Hradci. Přednáška se zaměří hlavně na rané období této textilní výtvarnice, které bylo spjaté s jejím studiem na C.k. Uměleckoprůmyslové škole v Praze, s vlivem hnutí Arts and Crafts a se spolkem Artěl.
Přednáškový cyklus připravil prof. Jindřich Vybíral.
