Výstava se soustředí na počáteční a dosud neprávem opomíjené období tvorby jednoho z průkopníků abstraktního umění Františka Kupky (1871-1957), kdy se po přesídlení do Paříže věnoval především grafickému dílu a ilustrátorské práci a přispíval svými kresbami do ilustrovaných revuí a satirických časopisů. Jeho rané předabstraktní období je představeno prostřednictvím známých i méně známých prací pocházejících převážně z francouzských sbírek, stejně jako prostřednictvím různých médií od malířských děl přes kresbu, grafiku k samotným časopiseckým či knižním publikacím.

Výstavu připravila Markéta Theinhardtová, jež se Františkem Kupkou zabývá dlouhá léta (byla autorkou velké výstavy Františka Kupky v Musée d'Orsay v Paříži v roce 2002 a výstavy Cesta k Amorfě pořádané v Národní galerii v Praze v roce 2012) a Pierre Brullé, ředitel stejnojmenné pařížské galerie, jehož soukromá sbírka obsahuje jak díla Františka Kupky, tak také bohatou archívní dokumentaci prezentovanou na výstavě.

Západočeská galerie v Plzni získala jedinečnou možnost zapůjčit na svou výstavu významné ukázky ze série vynikajících Kupkových kreseb vytvořených pro časopis L'Assiette au Beurre, které se nacházely ve Waldesově sbírce a roku 2002 je u příležitosti výstavy uspořádané v Musée d'Orsay zakoupil francouzský stát. Po dlouhých letech má tedy veřejnost jedinečnou příležitost je v České republice opět shlédnout.

DOPROVODNÝ PROGRAM

4. 6. v 17.00 – František Kupka mezi symbolismem a reportáží / přednáší Markéta Theinhardtová

19. 6. v 17.00 – Sběratel a jeho malíř – malíř a jeho sběratel. Jindřich Waldes a František Kupka / přednáší Vít Vlnas

4. 9. v 17.00 – František Kupka a jeho svět okolo roku 1900. Procházka výstavou a čtení vybraných děl / přednáší Tomáš Pospiszyl