V pondělí 17. října od 18 hodin proběhne v PLATO přednáška překladatele, sinologa a přední osobnosti intelektuálního života Oldřicha Krále. 

Čínská tušová malba se zrodila v poli čínského lyrismu a do povědomí i praxe moderní výtvarnosti vstoupila jako zvláštní poetická zkušenost básnické vizuality. Překladem vybraných promluv z dějinného rozhovoru mezi teoretickým a básnickým diskursem vznikla antologie Stopy tuše. Tu u příležitosti jejího vydání představí Oldřich Král, nejvýznamnější český sinolog a překladatel. Večer je součástí doprovodného programu k výstavě Markéty Vaňkové Pravděpodobně na poli.

Přednáškou pokračuje volný cyklus Silná(ý) v teorii.

Více informací naleznete na webu PLATO a na Facebooku.

Oldřich Král: Rozhovor nad stopami tuše
Multifunkční aula Gong
pondělí 17. října od 18 hodin
vstupné 30 Kč

———————————————————

Oldřich Král (*1930) je překladatel a nejvýznamnějších český sinolog. Přeložil významná díla čínské literatury (Kniha proměn, Sen v červeném domě a Sebrané spisy Mistra Zhuanga) a je autorem knihy Čínská filosofie – pohledy z dějin (2005), která představuje i v mezinárodním měřítku mimořádný pokus o úvod do tradic a „pravidel“ čínského myšlení. V období normalizace nesměl z politických důvodů přednášet a publikovat. Po roce 1989 se vrátil na Filozofickou fakultu Karlovy univerzity a založil zde Centrum komparatistiky, které několik let vedl. V roce 2010 získal Státní cenu za překlad. V PLATO představí antologii Stopy tuše, kterou v tomto roce vydala Galerie Zdeněk Sklenář.