Druhý ročník festivalu performance iniciativy Tranzit pod názvem Odejít znamená vrátit se jinudy proběhne v pražském klubu Ankali & Planeta Za.

 

Klub je novou bílou kostkou. Festival performance do jeho provozu vnáší zcizení běžného očekávání o pobytu v něm a prezentuje performativní a konceptuální intervence, která rozšiřují divácká očekávání, co se v klubu může odehrávat. Kromě hudby, společného jídla a sociálních interakcí zve diváky ke sledování uměleckých děl, která pracují s tématem absurdity, humoru, vyprávění a překračování hranic, i přímé účasti na nich, a to uvnitř umění, v útrobách klubu, který se stává novým tělem pro stará sdělení. Někdy bludiště, někdy hřiště. Vstoupit tam znamená vstoupit do určité hry, uměleckého prostředí, do zmenšeného modelu světa. Je rituálním převracením naší každodenní struktury. Je katalyzátorem energií – tělesné, tepelné, sociální, zvukové. Pokud se prostorem necháme proměnit, pak odejít z něj znamená vrátit se jinudy, vrátit se jako někdo jiný.

 

V rámci programu festivalu se představí deset umělců a umělkyň. Jejich performance budou probíhat napříč různými částmi členitého prostoru klubu. AXT je ukrajinská DJka a zvuková umělkyně žijící v Praze. Je rezidentkou klubu Bike Jesus a spoluzakladatelka platformy Motsion. 3C 273 je sólový hudební projekt slovenské, v Praze usazené skladatelky Moniky Kováčové. Vojtěch Fröhlich svoje umělecké uvažování i vyjadřování odvozuje ze sportu, přírody, i pocitů osobního sdílení zvláštních situací. Členové a členky kolektivu Glory Affairs spojuje přání spoluvytvářet spojení mezi přáteli i cizími lidmi i sdílená zkušenost migrace. Pro festival připravují vícesmyslovou performanci s prvky fyzioterapie a audiovizuálního environmentu. Producentka a DJka Martyyna v září 2023 premiérovala svůj nový koncertní program na festivalu Lunchmeat a v rámci festivalu v Ankali odehraje DJ set. V živém koncertu se představí Tot Onyx – samostatný projekt umělkyně Tommi Tokyo z japonské experimentální performativní hudební skupiny group A. Kurátor, kuchař, performer a edukátor Tomek Pawłowski-Jarmołajew pro festival připravuje kulinářskou intervenci s odkazem na tradiční polskou kuchyni. Umělkyně Sláva Sobotovičová se zabývá pamětí otištěnou ve folklóru a populární kultuře a v rámci večera představí novou performanci o queer historii klubové kultury. Jonáš Strouhal osciluje mezi rolemi umělce, vědce či sociologa, v projektu pro festival prozkoumává emoce spojené se životem v pozdně kapitalistické společnosti. Výtvarnice Sráč Sam připravuje performativní křest českého překladu knihy Dusivá místa americké feministické spisovatelky, aktivistky a umělkyně Shulamith Firestone. Kniha, jejíž součástí jsou původní ilustrace Sráč Sam, bude na festivalu poprvé veřejně v prodeji.

 

Rezervace zde.