MONSTRKABARET FREDA BRUNOLDA UVÁDÍ DAŠEK A JADRNÝ
(severní nádvoří Pražákova paláce Moravské galerie)
Husova 535/18, 602 00 Brno-město
Instituce ukončila činnost
Daschek und Jadrny konečně v německém jazyce!!! Hermann Schlechtfreund, autor slavné Poetiky nesmyslu, i přesto že o komiksu mluví jako o začastý hodně řidký beletrii, kde je přehnaně moc ilustrací, který maj zakrejt, že autor nebyl schopnej dát dohromady kloudnejch pár vět, by měl skrze svou lámanou češtinu určitě radost.
Dašek a Jadrný se ve tvorbě Babana, Maška a Šillera objevují poprvé v druhém pokračování trilogie Monstrkabaretu Freda Brunolda Za vším hledej doktora Ženu. Dašek, 40 let, obchodník a Jadrný, stejně starý, Daškův spolužák ze základní školy. Jejich komiksový výstup tehdy nebyl nijak slavný. Oba si prohlížejí nahé figuríny ve výloze anonymního obchodu v centru města. Nudí se, až je zaujme kolemjdoucí postava hlavního hrdiny trilogie Damiána Chobota. Tato krátká nedořečená epizoda je předehrou pro další tentokrát přímé setkání s Chobotem, kterého v Železné Rudě pozvou na zmrzlinový pohár. Mezitím co Chobotovi nabízejí přípravek na jeho chobot, Damián se jim svěřuje, že doktor Žena udělal z jeho matky čtyřnohou stvůru a jemu voperoval dlouhý chobot, že je závislý na látce zvané nektar a že několik let jezdil s Monstrkabaretem Freda Brunolda, odkud se mu podařilo díky panu Klíštěti, kolegovi z branže s největší hlavou na světě, utéct a jeho blízký přítel Krpatec ho prý chce zabít, aniž by věděl proč. Dašek s Jadrným jí své zákusky a raději brzy odejdou, neboť sedět v cukrárně se šílencem… O něco později ovšem narazí na Krpatce. Pozvou ho také na zmrzlinový pohár, ale Krpatec je naláká do hotelového pokoje, kde oba brutálně napadne. Odpověď na to, kam Chobot odešel, z nich však nevymlátí. Po této příhodě autoři Daška a Jadrného obrací ke klidnějšímu prostředí galerií. Oba jsou tak konfrontováni s moderním uměním, z kterého jsou bezradní a které nechápou podobně jako nechápali Chobota uprostřed Železné Rudy. Dašek a Jadrný jsou hlasitým vyznáním dnešního návštěvníka galerií, který se stejně jako oni může před současným uměním cítit zcela dezorientován. Nechápe, proč je dílo bez názvu, k čemu je videoart apod. Na rozdíl od jiných však Dašek s Jadrným svou snahu porozumět umění nevzdávají.
Za komiks Dašek a Jadrný získali autoři cenu na letošním Komiksfestu! za nejlepší komiksový strip. Komiks pravidelně vychází v měsíčníku Art+antiques.
Džian Baban a Vojtěch Mašek spolupracují na komiksech od studií na scenáristice na pražské FAMU. Nevyužité scénáře tehdy začali realizovat skrze komiksovou formu. Mašek po výtvarné stránce a spolu s Babanem scénáristicky. Jan Šiller stojí za výslednou grafickou podobou komiksů a komiksových knih uvedené dvojice. Je výtvarníkem vlastních komiksů jako např. Ústřice času podle Babanova a Maškova scénáře. Za něj získali cenu na festivalu Ligatura v Poznani v roce 2012. Ze společné tvorby: Sloni v Marienbadu (2004), Za vším hledej doktora Ženu (2006), Poslední chobotango (2008), Pandemonium aneb dějiny sousedství (2008). Autoři scénaře k divadelnímu představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! (hraje se od roku 2004). Více o autorech a díle na http://www.nakladatelstvilipnik.cz/
Vernisáž komiksu: 30. 11. 2012 od 19 hod na Hofmühlgasse 20 ve Vídni za osobní účasti všech autorů.
Galerie Šaufenstr vystavuje komiks Daschek a Jadrny ve spolupráci s občanským sdružením Brettpunkt http://www.brettpunkt.eu/.