Mladí lvi v kleci
Repríza rozsáhlé, divácky mimořádně úspěšné výstavy, která loni proběhla v Liberci, bude tentokrát rozdělena do dvou míst. V Chebu návštěvníci uvidí především pražskou scénu a v návaznosti na ni volnou rekonstrukci výstavy v Norimberku 1931; v Letohrádku v Ostrově nad Ohří jsou prezentovány zejména regiony a s nimi spojené umělecké skupiny. Kurátory výstav jsou Anna a Ivo Habánovi.
V GAVU Cheb budou souběžně zahájeny dvě daší menší výstavy. Výstava jednoho díla "Thomas Theodor Heine, Květinový den, 1912" (Opus magnum, kurátor Tomáš Winter) vůbec poprvé po jeho objevení představí obraz slavného německého malíře a karikaturisty, který byl do roku 2011, kdy ho zakoupila Národní galerie v Praze, považován za nezvěstný. Výstava "Sněhové stopy Ladislava Čepeláka" (Výstava z depozitáře, kurátorka Božena Vachudová) připomene 25 listy ze sbírky GAVU Cheb proslulého českého grafika, jehož nedožité 90. narozeniny připadají přesně na den vernisáže.
V den vernisáží se zároveň uskuteční další ročník odborné konference Mezery v historii, věnované tvorbě německých a německy hovořících výtvarníků, kteří působili na území Čech, Moravy a Slezska do konce druhé světové války. Konference proběhne v Muzeu Cheb ve středu 25.6. od 13 do 16 hod. a ve čtvrtek 26.6. od 9 do 12 hod. Vstup zdarma.
Za podporu výstavy a koncefence děkujeme Nadaci Chebský les, za podporu sborníku z konference Mezery v historii Česko-německému fondu budoucnosti. Dále děkujeme Muzeu Cheb za možnost uspořádat konferenci Mezery v historii v jeho prostorách. Výstava "Mladí lvi v kleci" byla uspořádána ve spolupráci s Oblastní galerií v Liberci, Galerií umění Karlovy Vary a Nakladatelstvím Arbor vitae, které k ní vydalo obsáhlou publikaci v českém a německém jazyce.