MISSION /Handa Gote Research & Development
23. 2. 2014
Ostatní akce
Františka Křížka 495/36, 170 00 Praha
V RÁMCI FESTIVALU MALÁ INVENTURA
Česky s anglickými titulky
“Člověk čase si a byl Kamkoli čas nastolí zrozen kráčí s jeho v bere sebou vládu.” Theatre cut-up podle novely Williama S. Burroughse Ghost of Chance.
“Čas je lidské soužení; vynález, který lidem nepomáhá, ale naopak je vězní. Co ale zůstane ze sto šedesáti milionů let v bezčasí? Co znamená čas pro lemury, zásobující se potravou? Nejsou zde dravé šelmy, není se čeho obávat. Jejich protilehlé palce nikdy nevyrobí nástroje, protože vyrábět nástroje není zapotřebí. Člověk byl zrozen v čase. V čase žije a v čase umírá. Kamkoli kráčí, bere si čas s sebou a nastolí jeho vládu.”
William S. Burrougs: Ghost of Chance
Ghost of Chance je kniha pojednávající o střetu lidské civilizace s přírodou, což je téma, kterým se Handa Gote dlouhodobě zabývá. Ústředním motivem příběhu je zkáza pirátské komuny na Madagaskaru. Za konfliktem vedoucím k jejímu zániku vidí Burroughs bezúčelné násilí, které ničí přírodní harmonii i utopický projekt kapitána Missiona. Zmarněné šance ústí v odpor a nenávist, ze které jakoby nebylo úniku. Člověk se ocitá v kleci času, kterou sám ukul. Zabitím posvátného zvířete se v příběhu Ghost of Chance roztáčí spirála smrti, násilí a destrukce, která byla skrytě přítomna již v samotném začátku utopického projektu idylického soužití různorodých lidí a přírody. Ghost of Chance tak tematizuje především neovladatelnou lidskou touhu po destrukci.
Představení Mission je příběhem zmarněného ideálu míru, mizícího spolu s epochou, ve které bylo tento ideál ještě možné chovat. Příběhem o nemožnosti udržet mír se světem, s časem, s přírodou, sám se sebou. Je také svědectvím o nemožnosti podat o výše zmíněném relevantní svědectví, neboť jsme zároveň svědky smrti jazyka, jeho degradace na soubor pojmů.
Handa Gote Research&Development
Handa Gote se zabývá experimenty s dramaturgií, začleňováním nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín. (Skupina prosazuje termín vizuální, resp. světelná dramaturgie namísto výrazu design).
Podpořili/ poděkování:
International Visegrad Fund
(Visegrad Artist Residency in ST A NICA – ŠTOKOVEC, priestor pre kultúru)
Ministerstvo kultury ČR
hlavní město Praha
jedefrau.org / produkce / Cavina-Kalivodová
Motus o.s., produkce divadla Alfred ve dvoře
Připravili: Švábová, Dörner, Hybler, Procházka, Smolík
Produkce: Jedefrau.org