Miřenka Čechová: Přednáška a pohybová intervence vnímat–cítit–zkoušet–prožít
Miřenka Čechová v expozici výstavy Antony Gormley / Pavla Melková © Galerie Rudolfinum, foto Tereza Kunderová
Zveme na přednášku Miřenky Čechové z volného cyklu CRASH spojenou s pohybovou intervencí.
Jak spolu souvisí tanec a architektura? Dá se tančit, aniž by se člověk pohnul? Může nás rozhýbat statický objekt? Může být choreografem prostor? Lze vystavovat dílo, které není vidět? Je tanec tělesná odpověď prostoru? Vztah tance a prostoru je zásadní. Tanec se nezbytně uskutečňuje ve vztahu k prostoru, vychází z něj, avšak zároveň ho sám vytváří. Choreografka a autorka Miřenka Čechová představí teoretický úvod o vztazích tance a prostoru, jenž konkrétně reaguje na výstavu Antony Gormley / Pavla Melková a v následné pohybové intervenci provede účastnictvo výstavou skrze optiku současného tance a tělesně-choreografických principů.
Pavla Melková tanec zmiňuje nejen ve svých teoretických úvahách, ale i v poezii, jenž je součástí výstavy. Čechová navazuje na její myšlenky o percepci výsledného díla, které vzniká až v prostoru vnímání – v prožitku člověka – a nachází paralelu ve vlastní tvorbě děl současného tance, která popisuje jako časově ohraničené vytváření imaginárního meziprostoru mezi zvnitřnělým pohybem a jeho vnějším vnímáním.
Přednáška představí teorii základních vztahů těla v prostoru založenou na pohybových principech Rudolfa Labana, dále body orientace v prostoru klasického baletu a teorii performujícího těla, které reaguje na prostorové vztahy a architekturu, tvořící vlastní tělesnou odpověď. Po přednášce bude následovat pohybová intervence přímo ve výstavě, během níž si lze ověřit a prožít jednotlivé principy, jak z pozice aktéra, tak toho, kdo pozoruje.
Choreografka, performerka a autorka Miřenka Čechová se pohybuje v oblasti tance, nezávislého divadla, performance a literatury. Založila dvě nezávislá uskupení Spitfire Company a Tantehorse, v rámci nichž produkuje, iniciuje, píše, kurátoruje či vytváří díla v širokém žánrovém rozpětí od aktivistických performancí, přes dokumentární divadlo, pohybové instalace až k současným operním a dramatickým projektům na hlavních divadelních scénách. Jejím stěžejním rukopisem jsou díla společensky urgentní, one-woman shows, taneční monodramata nebo práce s nejmladší performerskou generací. Vlastní knihy (Miss AmeriKa, Baletky) převádí do jevištních či různých multimediálních podob, v současnosti se zabývá žánry dance-for-camera, hudebním divadlem a audiovizuálními díly. V Čechách jsou k vidění nejčastěji v Paláci Akropolis.
repríza: čtvrtek 19. 12. od 18:00
Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme přijít s časovým předstihem. Více informací zde.
Miřenka Čechová v expozici výstavy Antony Gormley / Pavla Melková © Galerie Rudolfinum, foto Tereza Kunderová