Matej Al Ali: Kouzlo osobnosti

Pomníky a památníky odkazují na osobnosti, které pozitivně ovlivnili a ovlivňují společnost. Lidé k nim vzhlížejí a inspirují se jimi, i když je někdy jejich osoba silně idealizována. Význam jejich odkazu se mění podle aktuálních priorit a hodnot ve společnosti. Jedná se o určitou společenskou shodu, o sdílené hodnoty. Za vznikem sochy tohoto typu se často skrývá odborná, či politická veřejnost.

 

Nestává se však, že daný odkaz jedinec nemusí úplně znát a pochopit, protože jeho hodnota je již potvrzena jinými lidmi? Jaké hodnoty máme následovat, jaké máme vyhledávat a snažit se jich držet, když nejsme vedeni k jejich definici z pozice obyčejného člověka?

 

Jedná o klasický piedestal, na kterém spočívá neforemná hromádka tmavé gumy. Před piedestalem se nachází klika (pumpa), vybízející k činnosti. Mechanismus poháněný divákem, za určitou dobu nafoukne gumovou masu do formy busty s nejasnými rysy. Když divák přestane točit klikou, busta se začne pomalu vyfukovat a vracet se do své přirozené neforemnosti. Busta tak existuje jen dočasně, při aktivizaci divákem.

 

Nejde zde jen o to, že se dnes vše rychle mění a dynamika je přednější než stálost. Ale i to, že by se lidé měli více sami snažit o definici důležitých vlastností a hodnot a ty se snažit následovat. Či by to měla být busta, a proč? Více se zajímat o důvody kterými je tvořen náš společný veřejný prostor, jak fyzický tak duševní.