Marta Hošková a Marek Rejent – Blízko i daleko
Marta Hošková, Můra, 2022, GKCH
Marta Hošková U.N.D. Marek Rejent (UND je trochu tajemná zkratka a může znamenat např. úspěch-nádhera-dokonalost,nebo naopak utrpení-neschopnost-diletantství, tedy pocity, které člověka při práci sem tam provázejí).
Oba vystavující umělci absolvovali v Ateliéru Veškerého sochařství na pražské UMPRUM. Studovas pětiletým odstupem, ve škole se tedy těsně minuli. Ale něco z “Gebauerovské” (téměř) povinné výbavy mají oba: aktivní zájem o místo, kde žijí a praktické úsilí o jeho ovlivňování. Marta působí ve spolku ProMejto, který neúnavně organizuje tamní subkulturu a pracně komunikuje s nekomunikující radnicí. Marek ovlivňuje prosečský kulturní život z pozice zastupitele, spolutvůrce Muzea dýmek a pořadatele všeho možného.
Projekt Marty Hoškové a Marka Rejenta pro Chaos se týká blízkosti a vzdálenosti ve smyslu zeměpisném i v otázce umělecké práce. Vyšli z jednoho ateliéru, tvoří samostatně a nezávisle, ale je tu společný zájem utvářet dění kolem sebe. Výstavní projekt pro Kabinet Chaos je vlastně formou hledání možností a limitů, které vzájemná blízkost i vzdálenost skýtá.
Marta Hošková/Hošťálková (*1976, Prostějov), UMPRUM absolvala v letech 1995–2001, stáž na L’EcoleSupérieure des Beaux-Arts, Marseille v roce 2000 a v roce 2003 získala stipendium Ministerstva kultury ČR v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V současné době učí na gymnáziu výtvarnou výchovu a dějiny umění, pořádá kurzy kresby a malby pro dospělé. Kromě aktivit ve spolku ProMejto a Husově sboru také ráda zpívá. V rámci své tvorby pracuje s linií, používá motivy ornamentální geometrie. Jde jí spíš o samotný proces, provázený usebranou rukodělnou meditací a to jak v práci pro konkrétní prostor, tak i v technice kresby. Žije ve Vysokém Mýtě.
Marek Rejent (*1969, Polička) UMPRUM absolvoval v roce 1997. Je členem skupiny Matky a Otcové. Vytváří venkovní herní a naučné prvky, sochy a objekty pro veřejný prostor, spolupracuje na návrzích a realizacích muzejních expozic. V jeho tvorbě se kontinuálně projevuje vazba na krajinu, venkov a „rodnou“ Proseč, do toho vstupují odkazy na lidové umění, kutilství i rodová řemeslná tradice. Používá princip recyklace průmyslových výrobků, dotýká se environmentálních témat. Žije v Proseči. www.marek.rejent.cz
Marta Hošková, Můra, 2022, GKCH
Marek Rejent, Živý mrtvý, 2022, GKCH