Břehy zatopeného lomu unikátní přírodní rezervace v Kurovicích se stanou útočištěm druhého ročníku festivalu současného umění a hudby – Lofofora Lom. Tvůrčí kolektiv Lofofora společně s českými i zahraničními umělci z alternativní a experimentální scény nabídnou rekreační i ozdravný zážitek pro tělo, (d)uši i mysl. 

 

Rákosí a průzračná voda, smočené nohy, klid. Zlínsko-brněnský kolektiv Lofofora hledá okamžiky, při kterých nám je dobře, kde najdeme vzájemnou empatii nebo i ty, které nám pomáhají se zotavit. K harmonii fauny a flóry Kurovického lomu se připojí zvuk i hudební a umělecký projev již 7. září. Návštěvníci se mohou těšit na workshopy, umělecké akce a instalace, koncerty na břehu i besedu a další aktivity prohlubující léčitelství, mentální i fyzickou pohodu a pospolitost. Get well soon!

 

Dialog mezi krajinou a uměním

V přístřešku z větví, leknínů a dalších přírodnin nás pohostí studenti ateliéru Malba 3 z brněnské FaVU, kteří představí v rámci jejich výtvarného sympozia interaktivní instalace, workshopy i výtvarné akce, do kterých se budou moci zapojit i návštěvníci. Mezi stébly trávy bude obývat mělkou tůňku také instalace vodní fontány slovenské keramičky a umělkyně Natálie Petrášové, která s kolektivem dlouhodobě spolupracuje. Voda bude hrát hlavní roli i ve vystoupení Michala Kindernaye, předního audiovizuálního umělce, který pomocí speciálního mikrofonu a dalších technik propůjčí hlas vodní hladině i hlubinám Kurovického lomu. Do dalších tajemství a úžasů této přírodní památky zasvětí návštěvníky biolog Dušan Trávníček při společné procházce. Proč je ale příroda a kultura tak silná vzájemně se amplifikující kombinace? Debata na toto téma odhalí pozitiva i možné důvody a cesty, jak tento vztah udržet zdravý.

 

Alternativa vystupující z tradičních kořenů i touze po svobodě

Koupání s koncertem? Pláž i přilehlé vody rozezní pestré variace ladění, rytmik i mantrický repetitivismus kytarového dua Šímanský Niesner, kteří se odrážejí od českého folku i východní hudby. Závan také východních melodií, ale i dalších krajin, přinesou tradiční perské a finské hudební nástroje dvojice hudebníků Arashe Ghasemiho a Simoa Hakalista, jež pod jménem Gnäw tvoří spolu s esoterickými syntezátory tóny noční melancholie a pouštní hudby. Smyčce i struny ve spojení s efektovými smyčkami budou hrát hlavní roli v připravovaném projektu skladatele, multiinstrumentalisty i šéfa ansámblu Prague Quiet Music Collective – Iana Mikysky, který se potopí do ambientních elektroakustických ploch. Organické rytmy, hluboké a silné drony i terénní nahrávky nás provedou zapouzdřenými vzpomínkami i emocemi fotografky a umělkyně rlung balancující ve svých vystoupeních mezi něžností a surovostí. S vlastní zranitelností, ale i chtíčem překonat své osobní hranice, se návštěvníkům otevře projekt GbClifford, která se svou pěveckou zpovědí i silnými tóny experimentální produkce tvoří vystoupení rezonující momentální českou alternativní scénou.

 

Rekreace a jiné radosti

Nabrat sílu, poznat nové lidi, někam patřit, odpočinout si. Ve společné seanci s umělkyní anto_nie se z bylinek sušených přes léto v hrnci budou vařit léčivé masti a číst kvír příběhy srostlé s krajinou. Program festivalu vyplňují i komunitní snídaně a večeře, kde spolu k jídlu usedají jak návštěvníci a umělci, tak organizátoři za doprovodu uvolňující hudební selekce DJů joma a California Bitch. Večerní táborák rozvášní také komentovaná ochutnávka naturálních vín mladých vinařství se zlínským someliérem Radkem Köglerem. V rámci pozdního večerního programu pak všechny vzpruží spicy delikatesa nizozemského gastro projektu Klub. Výtvarné dílny s hlídáním dělají letošní festival přívětivý pro rodiny s dětmi. 

 

https://lofofora.cz