Křest knihy Phi, reprezentativní publikace, která je vyvrcholením výstavního triptychu výtvarné umělkyně Gabriely Těthalové a kurátorky Evy Skopalové, kterou doprovodí přednáška matematika Davida Stanovského. Phi není pouze výstavním katalogem, nýbrž komplexnějším náhledem na problematiku nekontinuálního prostoru a času.

 

Kniha Phi přináší zásadní texty k současné diskusi o malbě (a především o abstrakcích) a zasazuje je do kontextu umělecké tvorby a teoretické diskuze v českém prostředí. Řecké písmeno Phi se tak symbolicky odkazuje ke zlatému řezu v malířství, ale i kartografickému označené zeměpisné šířky.

 

Kniha vznikla za finanční podpory Státního fondu kultury, její vizuální pojetí má na svědomí oceňovaný grafik Štěpán Marko

 

David Stanovský: Matematicky nemožné

Matematika má jeden zajímavý dar: schopnost prokázat, že něco nejde. Ne proto, že to (zatím) neumíme, ale prostě to nejde a nikdy nepůjde. Už ve vývoji starověké matematiky byl milníkem důkaz, že úhlopříčka ve čtverci není souměřitelná s jeho hranou, a moderní matematika umí například dokázat, že existují úlohy, které počítače nikdy úplně nezvládnou.

 

David Stanovský se zabývá abstraktní algebrou a jejími výpočetními aplikacemi. V současné době je vedoucím katedry algebry na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí působil na univerzitách v Denveru, Nashvillu, Novosibirsku a Almaty. Je absolventem pardubického gymnázia.