Kateřina Černá (*1937) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v malířském ateliéru Karla Součka v letech 1957–1963. Ještě během studií však malbu vyměnila za reliéfní asambláže. Místo štětce a olejových barev začala používat tempery, tuš, odstřižky látek, barevné papíry, krajky, stuhy, provázky, korálky nebo také stříbrnou kovovou fólii, do které se balí třeba čokoláda.

 

Nenápadný půvab snové skutečnosti kloubící se s tajuplně ryzím ženským světem má v sobě cosi prvopočátečního a zároveň kosmického – ono kouzlo, které často v naší přítomností chybí. Výstava nazvaná Sny zaznamenané vás přenese do poklidných košatých zahrad patřících přeludně graciézním zemím amazonek a nymf nebo do líbezných krajin nedělního dětství mezi promenádami s kolotoči, loukami a nádhernými výhledy. Starosvětským šarmem je na obrazech nadáno také město, nejčastěji pak Praha na trati tramvaje číslo 17, na níž podél Vltavy míjíme Rašínovo náměstí, budovu Mánesa nebo Národní divadlo.

 

Obrazy, s nimiž se autorka musela rozloučit nebo je nestihla namalovat, přenesla do linorytu a leptu. Výsledkem nejsou pouze jednotlivé tisky, ale celé souvislé knihy doplněné vzpomínkami, sny a zákulisními příběhy. Ty budou v expozici ukryty v malované skříni stejně jako další materiály spojené s autorkou – pozvánky na výstavy, básně, loutky, dopisy a recepty po babičce.