Josef Divín – Ultima Thule
Josef Divín již patří do elity sklářských výtvarníků, což dokazuje i řada jeho ocenění získaných doma i v zahraničí. V Galerii Kaple představí aktuální tvorbu složenou z prostorového i plochého skla. Architektonického řešení výstavy se zmocnil sklářský výtvarník Palo Macho. Úvodní slovo vernisáže pronese Petra Hejralová.
Rodák z Valašského Meziříčí se sklem pracuje již od dob studií na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a po následujících studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Sklo profesora Vladimíra Kopeckého, se vrátil na zdejší sklářskou školu, kde působí jako vedoucí oboru Design skla a světelných objektů. Skleněné obrazy a nádoby Josefa Divína vznikají neobvyklou kombinací technologických postupů, ale i okázalou intervencí. V jeho práci vnímáme neustálé propojení surovosti s jemností, která se následně odráží v objektech i skleněných obrazech. Tuto podobu získává ploché, stavované, foukané, malované, ryté, leptané, broušené, ale i sklo natavované kovovými fóliemi.
Originální rukopis otiskující abstraktní krajiny, kterým zaznamenává pocity z míst, jež jej ovlivnily a zanechaly za sebou určitou stopu, nastiňuje bezhraniční kreativní proces, který ústí do melancholických, obsahově mnohoznačných kompozic. Jedná se o jakési zaznamenání pomíjivosti v dané chvíli v majestátním pevném materiálu jako je sklo. Jeho rozpoznatelný rukopis cítíme často i u prostorových váz, kdy za horka deformuje vyfoukaný tvar a záměrně ponechává tzv. kopnu (tj. horní části vznikající při foukání na sklářské píšťale, která se běžně odřezává), následuje fáze za horka vytvářených struktur aplikacemi stříbrných fólií a po vychlazení přichází doladění celého objektu například broušením či leptáním. Umělecké dílo však funguje jako symbol, proto Divínovy “krajiny“ mohou mít mnoho jiných výkladů v konotaci s tím, jak je osobitě vnímáme.
Josef Divín svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 30 samostatných výstavách a 160 společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách, například v Itálii, na Slovensku, ve Francii, Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Bulharsku, Holandsku a USA.