Na počest nedožitých osmdesátin Jiřího Hůly představujeme jeho tvorbu související s výjimečnou technikou tzv. kresbou skalpelem.

  

V raných 80. letech si Jiří Hůla vybíral barevné obrázky ze stránek kvalitně tištěných zahraničních časopisů. Začal je velmi důslednými řezy skalpelem milimetr po milimetru obtiskávat, překreslovat, překládat a transformovat na ruční papír. Kresba skalpelem má také pozoruhodně blízko k jeho zájmu o poezii, o hru s redukcí textů a básní. Otisk obrazu prostřednictvím jemného prořezávání přináší nečekanou perspektivu na jakýkoliv – byť běžný a spotřební – motiv, a to až s překvapující jemností (některé zbytky po prořezaných fotkách si schovával). Proto jsme se rozhodli výstavu spojit s křestem sbírky haiku Jiřího Hůly Sedmnáct slabik vydané čerstvě nakladatelstvím Argo. 

  

V 90. letech objevil Jiří Hůla černobílý xerox, kresby skalpelem černobíle kopíroval, zvětšoval, a dál s nimi pracoval. V roce 2000 pak kresby skalpelem zkombinoval s technikou sítotisku a vzniklo obrovské množství variant a variací několika motivů skládaných dle jasných pravidel do tzv. Velké metafory.

  

výstavu připravili: Martin Hůla, Jindřiška Jonešová, Jan Kuntoš, Barbora Špičáková