Jiří Černický:Dolby malba (Dobytí Dantova pekla Thor Heyerdahlem)
Přímo do obrazů mohou vejít všichni, kdo se přijdou podívat na výstavu Dolby Malba Jiřího Černického. Autor jim umožní si doslova ohmatat jednotlivé části díla a vyšplhat na ně. To však není jediným lákadlem, které návštěvníky čeká. Těm, kdo si v den vernisáže koupí katalog „Dolby malba" jej umělec přímo na místě dotvoří s pomocí sprejerské bílé fixy. Výstava startuje vernisáží v úterý, 13. října v 18 hodin v Adam Gallery (AG).
„Od chvíle, kdy jsem se seznámil s termínem akční malba, jehož propagátorem byl americký malíř Jackson Pollock, mne fascinovaly ideje, které jsem si s tímto pojmem automaticky asocioval. V mém pojetí však „akční malba" není produktem akce, happeningu, performance. V mém uvažování je pojmem, který popisuje stav, kdy sama malba přestává být objektem aktivity vnějšího subjektu a stává subjektem samým, ve smyslu entity nezávisle na umělcově vůli," říká Jiří Černický.
Akční malba Jiřího Černického tvoří plnou čtvrtinu výstavy – typické silné tahy štětcem, packy, jsou odlity z pryskyřicové formy, lidé se k dílu mohou přiblížit a vyzkoušet si jej. „Vzhledem k tomu, že k prolezení malby je třeba sedák a jištění, musí být u prohlídky vždy dva," upozorňuje autor. Na výstavě autor představí svá další díla z ranku akční i neakční malby. Svou rozsáhlostí je tato výstava Dolby malby dosud největší a obrazy putují do Adam Gallery z různých soukromých sbírek.
„Dolby malba je taková malba, při jejíž realizaci se autor snaží docílit dokonalého ideálního díla, plného harmonie a čistoty. Je jakýmsi vizionářem dívajícím se do budoucnosti, tvořícím něco, co by společnost mohlo pozitivně ovlivnit. Problém je ale v tom, že používá zastaralé, klasické metody, a ty mu jeho sny kazí. Tato utopická snaha způsobuje nežádoucí turbulence, na kterých je poté chtě nechtě postavený výrazový potenciál malby projevující se v nečekaných zvratech, ideových antitezích, hybridních, formálních kombinacích," říká o názvu své výstavy sám autor.
Jiří Černický je jedním z klíčových autorů umělecké generace 90. let 20. století a šíří svého záběru jedním z nejvýznamnějších tvůrců současnosti vůbec. V jeho díle se už od 80. let střídá tvorba malířská a kreslířská, vytváření uměleckých artefaktů a objektů, akční umění s přesahy do fotografie, literatury, ale třeba i herectví.
V Adam Gallery je ve stejné době k vidění také výstava Marka Meduny – Průvod, a kreslířky Dany Sahánkové – Můj život ve tvém obraze. „Marek Meduna je klíčovým členem výtvarné skupiny Rafani, asi nejvýznamnějšího výtvarného uskupení, které výrazně čeřilo vody české výtvarné scény – ale na výstavě v AG se představí jako výrazná, nezávislá osobnost. Vynikající kreslířka Dana Sahánková se zase specializuje na monumentální formáty pláten, které v kombinaci s tušovou kresbou kolísají mezi tradiční klasickou kresbou a monumentální malbou," představuje výtvarníky ve zkratce umělecký ředitel galerie Richard Adam.