Jauhen Atcecki – Náměstí změn
11. 5. 2021 - 20. 6. 2021
Výstavy
Cyklus fotografií, nazvaný Náměstí změn, vytvořil Bělorus Jauhen Atcecki jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé spontánně setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Podobných míst vzniklo v Minsku i v jiných městech více.
Fotografie Atceckého zachycují události a atmosféru protivládních protestů, které po celém Bělorusku vypukly po zmanipulovaných prezidentských volbách 9. srpna 2020. Od té doby průběžně vznikala fotografická dokumentace Náměstí změn, plácku mezi vysokými panelovými domy, kam také vedou okna fotografova bytu. Jedná se vlastně o dvůr na jednom minském sídlišti s dětským hřištěm a trafostanicí uprostřed. Na stěnu trafostanice neznámý autor namaloval graffiti s vyobrazením tzv. „dýdžejů změn“. Byli to jedni z prvních hrdinů protestů, dva zvukaři, kteří na prorežimním předvolebním shromáždění pustili protestní píseň Čekáme změny a zvedli ruce ve vítězném gestu. Za to byli následně zatčeni a po propuštění museli před dalším pronásledováním uprchnout do ciziny.
Cyklus fotografií Jauhena Atceckého instaloval na nádvoří Domu pánů z Kunštátu architekt Ondřej Bělica do prostoru tak, aby rozvinul ideu místa důležitého pro setkávání lidí a vyjádření osobního i politického postoje.
Jauhen Atcecki (nar. 1983) je běloruský fotograf a občanský novinář žijící v Minsku, spoluzakladatel a lektor fotografické školy FŠ1 Minsk. V minulosti spolupracoval například s Červeným křížem, UNDP nebo UNICEF. Kromě cyklu Náměstí změn vytvořil zejména fotografickou sérii snímků, dokumentujících vývoj punk-rockové skupiny Messed Up a jejich turné po západní Evropě, za kterou získal Velkou cenu na festivalu Prafota v nominaci Doc.
Výstava Náměstí změn Jauhena Atceckého vznikla z popudu Ambasády nezávislé běloruské kultury v ČR, která byla symbolicky otevřena při Centru experimentálního divadla v Brně 17. listopadu 2020 u příležitosti výročí sametové revoluce. Smyslem zřízení ambasády je propagace nezávislé běloruské kultury, jež je v současné době v Bělorusku potlačována. Nejedná se přitom o politický akt, nýbrž o kulturní projekt zaměřený na nezávislou a svobodnou běloruskou kulturu a její projevy v celé její šíři a rozmanitosti.