Workshop tušové malby představí základní postupy tradičního japonského malování (sumi-e). Lektorka provede účastníky přípravou malby a předvede správné držení těla a vedení ruky. Účastníci se tak budou soustředit na zvládnutí základních tahů štětcem. Workshop bude rovněž zaměřen na dýchání a celkově relaxační techniku, která uvolňuje principy zdravého pohledu na svět včetně obdivu k přirozené jednoduchosti charakterizované filozofií wabi sabi.

 

Mgr. Radka Müllerová Ph.D. je vizuální umělkyně pracující s novými médii, digitální fotografií a instalací (většinou se sociálním podtextem). Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1997–1999 společně s manželem Stanislavem Műllerem budovali sklářské studio v Ohno Design Centru v Japonsku. Po návratu působila jako asistentka ateliéru Nová média II. (Veronika Bromová) na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě umění a designu (Štěpánka Šimlová) v Ústí nad Labem. Müllerová v Japonsku studovala tradiční, japonskou malbu – sumi-e – a absolvovala s místními mnoho výstav, kde prezentovala vlastní pohled na japonskou společnost. Na malbách představuje většinou portréty nebo figury a jejich tíživé pohledy vedou k hlubším úvahám nad japonskou společností a postavením žen ve společnosti.

 

V současné době pracuje jako učitelka na Základní umělecké škole v Teplicích a vede vlastní školu japonského umění a studií.

 

https://www.radkamullerova.net/ 

https://duul.cz/tusova-malba/ 

 

Kapacita workshopu je omezena na osm účastníků. Potvrďte nám proto svoji účast a rezervujte si svá místa na duul@ujep.cz. Děkujeme. 

 

Program se uskuteční za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR, Fakulty umění a designu, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Statutárního města Ústí nad Labem.