Grafické dílo Jana Měřičky na sebe v posledních letech neupozorňuje jen svými velkorysými formáty a technikou zpracování, ale zejména svými obsahovými přesahy. Prostřednictvím monumentálních sítotisků reaguje na socio – politické problémy dnešního globálního světa. Výstava shrnující tvorbu Jana Měřičky z několika posledních let s důrazem na nejnovější tisky představuje vývoj jeho díla cca od roku 2015. Je to po výstavách v Nové síni v Praze v roce 2013 a Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře v roce 2014 další z důležitých výstav prezentující jeho neobyčejné práce ve větším celku.
Aktuální tvorba Jana Měřičky stále vychází z dokumentace míst se zvýšenou hustou lidského pohybu a vytváření abstraktních modelů davů. Nově téma varování před neočekávanými pohyby lidských mas doplnil o aktuální téma migrace, které do svých tisků vkládá invenčním a důmyslným způsobem.
Na výstavě bude také připomenuto, že autor je pevně spjat s Libereckým regionem, v němž žije. Součástí doplňující instalace v grafickém kabinetu bude jeho osobitá umělecká dokumentace povodní, které kraj postihly v roce 2009 a projekt Tramvestie, v němž zachytil vizuální podobu tramvajové jízdy na lince Liberec – Jablonec nad Nisou (audio Pavel Novotný).
Libereckou výstavu doprovází monografická publikace shrnující autorovo dosavadní dílo z nakladatelství KANT.
Jan Měřička nejprve vystudoval Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové a do roku 1993 se živil jako lékárník. V roce 1983 absolvoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze. V letech 1993 – 2005 byl grafikem na volné noze. Posledních téměř 20 let působí jako pedagog na Katedře Fotografie FAMU. V roce 2001 se stal Laureátem Ceny Vladimíra Boudníka, což je nejvyšší možné ocenění za grafickou práci v Čechách. Stejně tak je držitelem ocenění zahraničních. Účastnil se desítek skupinových výstav a uspořádal také řadu výstav samostatných. Upozornil na sebe společnými projekty s Jaromírem Typltem a Pavlem Novotným, které měly audio – vizuální podobu. Jan Měřička patří k českým nejvýznamnějším umělcům dneška, v jejichž díle rezonuje tep doby.
Kurátor Markéta Kroupová