Výstava Jakuba Tajovského s názvem Disruption of the Loop rozvíjí jeho dlouhodobý zájem o rozšiřování možností malby a posouvání hranic vizuality a imaginace. Tajovský chápe malbu jako ideální platformu pro zkoumání imaginace, která podle něj není jen výsledkem lidské fantazie, ale utváří se v rovnocenném dialogu umělce, materiálu, technologie a dalších sociokulturních vlivů vstupujících do malířského procesu.

  

Pojetí malby jako otevřeného aparátu, formovaného v duchu nového materialismu lidskými i nelidskými aktéry, vedlo Tajovského k experimentům na poli malířské technologie. Na počátku stál vývoj vlastní malířské hmoty GLUP, jejíž fyzikální vlastnosti znemožňují klasickou práci štětcem. Ve spolupráci s PrusaLabem proto Tajovský vyvinul autorský robotický nástroj nazvaný Malbot, který mu umožnil nahradit gesto lidské ruky. V Tajovského malířských instalacích umělec nevystupuje jako svrchovaný zdroj imaginace, ale spíše jako moderátor malířského procesu, který nastavuje určité podmínky, v jejichž rámci se díky jednoduchým mechanismům a působení přirozených fyzikálních jevů utváří nový syntetický typ imaginace.

  

Výstava v Galerii Pitevna vznikla jako závěrečný výstup doktorského výzkumu Jakuba Tajovského, zaměřeného na inovaci „designu“ malby, na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.

  

kurátorka: Martina Mrázová