Autory třetí interpretace s názvem TRHLINY/SITUACE: Pohyb a poslech každodennosti vily Tugendhat jsou AVA Kolektiv & Move the City.
 
Běžná návštěva Vily Tugendhat je pro návštěvníky známou serializovanou zkušeností, při níž je vila prezentovaná v zažitém konvenčním rámci kulturně hodnotných architektonických detailů. Náš kolektiv pracuje s introspektivními a prodlouženými módy vnímání jedince v prostoru skrze zvukové a pohybové praktiky změny pozornosti. Ty mohou vést k unikátní osobní zkušenosti bez přímých vizuálních vazeb na prostředí vily díky pohybově-meditativním postupům autentického pohybu nebo aktivního poslechu. Zároveň lze toto změněné vnímání a nové významové vrstvy zprostředkovat širší veřejnosti prostřednictvím výsledné filmové koláže.
 
Projekt lze rozdělit do dvou vzájemně propojených celků. První tvoří aktivní poslech (v orig. deep listening, koncept vytvořený a popularizovaný americkou skladatelkou a teoretičkou Pauline Oliveros), akustický výzkum a následné zachycení a amplifikace zvuků objektů, materiálů a prostoru vily. Výsledná zvuková koláž sice vychází z akustického zážitku uvnitř vily a jejích zvukových parametrů, ale vytváří nový, jedinečný a spekulativní zvukový obsah.
 
Dalšími možnostmi reinterpretace a dekonstrukce vnímání prostoru vily se zabývá druhá linie – pohybový výzkum vedený metodou autentického pohybu, který nabízí jiné vztahování se k prostoru a vlastní prožívání mimo jiné díky zavřeným očím. Architektura v tomto pojetí není zdrojem přímé inspirace k pohybu, ale prostředím, kde se pohyb a s ním spojený introspektivní a meditativní prožitek odehrává. Vyústěním našeho pohybového a zvukového zkoumání každodennosti vily a společné veřejné dílny bude filmová koláž spojující zvukové i video záznamy a živá improvizovaná zvuková instalace v prostoru vily.
 
Výstupy interpretace:
 
zvukový výzkum a instalace zachycující zvukové vlastnosti objektů, materiálů a prostoru vily, stejně jako pohyby performerů/rek a návštěvníků/nic
 
pohybový výzkum – technika autentického pohybu umožňuje hlubokou meditaci v prostoru, uvolnění se v pohybu a pod vlivem konkrétního prostředí. Jak tělo zareaguje na specifický prostor? Účastníci/ce performance budou svým pohybem se zavřenýma očima vytvářet významotvorné situace bez prvoplánového vztahu k architektuře vily.
 
obrazový záznam zvukově-pohybové performance – pomocí videozáznamu pohybového výzkumu a každodennosti vily a s přispěním zaznamenaných zvuků vznikne film, ve kterém budou pomocí střihu nevědomé pohybové přesahy do architektury dále významově rozvíjeny pomocí jiných kontextů a asociací.
 
dílna zaměřená na autentický pohyb a aktivní poslouchání (deep listening) – zavřené oči mohou zcela změnit náš způsob vnímání prostoru – absence racionální analýzy pomocí zraku může navodit hluboký smyslový prožitek. Účastníci/ce výzkumné dílny se zavřenýma očima zažijí jinou vilu Tugendhat, než známe z prohlídek.
 

O autorech:

AVA Kolektiv

 

AVA je kolektiv, který od roku 2010 pořádá na brněnské, české a slovenské hudební scéně zážitky se současnou expementální hudbou na neobvyklých místech. Jejich hybridní charakter propojuje potenciál hudební performance, ravu, komunitní participace, rituálu a spekulativních pokusů o utopickou spolupřítomnost. Jádro členů kolektivu je aktivní na poli zvukového umění, hudební produkce, využívání terénních nahrávek, vzdělávání a popularizace aktivního poslouchání (deep listening), mimo jiné v projektu Moving Spaces. Patří mezi ně: Martin Bukáček (aktivní pod aliasem Snediggen Snurssla), Marek Salamon, Simo Hakalisto, Andrej Nechaj a Matěj Kotouček.

 

Move the City

 

Projekt vznikl pod platformou 4AM / Fórum pro architekturu a média jako mezinárodní festival taneční improvizace se zaměřením na pohyb ve městě a taneční interpretaci architektonického prostoru. V současnosti funguje jako komunitní laboratoř pro zkoumání možností změněného prožívání prostřednictvím pohybu v (městském) prostoru. Jeho zakladatelkami jsou Petra Hlaváčková, Michaela Ondrašínová a Lucie Sendlerová.