Diskuzní setkání nad aktuální situací v oblasti publikování a šíření textů a knih v (převážně) akademickém prostředí.
Připravili a uvedou Miloš Vojtěchovský a Matěj Strnad z Centra audiovizuálních studií FAMU.
Témata prezentací a diskuze
1. mobilita informací a možnosti otevřených, nebo uzavřených sítí
2. volný, nebo svobodný přístup ke vzdělání a znalostem (open access)
3. vydavatelská a nakladatelská praxe v (akademickém) digitálním prostředí
a různé modely a přístupy k tvorbě, publikování a šíření textů a knih
4. cesty přes,a nebo okolo „paywall“ (od pirátství až k rezidenčním Wikipedistům)

Iniciativa OA (Open Access) bývá někdy metaforicky přirovnávána k dalekosáhlým důsledkům nápadu Johana Gutenberga využít starou techniku vinařského lisu k tisku knihy. Tak jako knihtisk proměnil tehdejší civilizaci manuskriptu a otevřel později otázky autorství a duševního vlastnictví, proletarizovaly a demokratizovaly síťové digitální technologie dostupnost, hodnotu a povahu informace. Nástroje internetu a www zvýšily šanci laickému jednotlivci a komunitě participovat na umělecké a vědecké činnosti a elektronické digitální sítě posunuly stupeň mobility, rychlosti šíření, dostupnosti prostředí k zveřejňování (kulturního) obsahu a proměnily i koncept autora a intelektuálního vlastnictví.

Panelisté
Dušan Barok – umělec a autor zaměřující se na oblast softvéru, umění a teorie. Narodil se v Bratislavě, studoval v holandském Rotterdamu, kde absolvoval obor Networked Media na Piet Zwart Institute. Je zakládajícím redaktorem portálu Monoskop.
Andrea Slováková: dokumentaristka, pedagožka a ředitelka Nakladatelství AMU. Vystudovala mediální studia, filmovou vědu a dokument na pražské FAMU.
Účast dále přislíbila zástupkyně ředitele autorskoprávního odboru MKČR JUDr. Adéla Faladová, kurátor a teoretik Jaroslav Anděl a další.