Zveme na komentovanou prohlídku výstavy I’m Sorry You Feel That Way, kterou vás provede kurátorka Barbora Trnková.

 

Výstava I’m Sorry You Feel That Way obrací naši pozornost od zkoumání změn, které digitální technologie vyvolávají v každodenní realitě a kultuře, směrem ke skutečnosti, že mnohým velmi potřebným sociokulturním změnám naopak brání. Během její návštěvy opisujeme kruh a pozorujeme, jak se tradiční, zvnitřnělé výklady naší identity remediují v technologickém prostředí současného světa tím, že nás vystavují emocionální manipulovatelnosti.

  

Programování aplikací nezačíná psaním kódu, ale záměrem promítnutým do návrhu interaktivity. Pro tvůrce aplikací jsou klíčové emocionální spouštěče, které vytvářejí závislostní spojení s uživateli a manipulativně je svádějí k určitým akcím. Algoritmy s implementovanou umělou inteligencí sledují naši aktivitu online, analyzují naše emocionální reakce a v přesně vypočítaných intervalech nám nabízejí personalizované emocionální spouštěče, jejichž cílem je udržet nás u obrazovek co nejdéle a přimět nás k nákupům.

  

Bylo by příliš zjednodušující se domnívat, že k odmítnutí tohoto všudypřítomného tlaku se prostě stačí jen odhlásit ze sociálních sítí a vypnout počítač. Nebo si začít léčit závislost na počítačových hrách či patologie týkající se vzhledu. I když i to je samozřejmě důležité. Vzhledem k tomu, že tyto spouštěče jsou aktivovány nejistotami, které jsou často spojené se zraněními vzniklými v důsledku některých společenských narativů, problémy spojené s digitálními technologiemi je třeba vnímat jako viditelné podoby kulturně daleko hlouběji zakořeněných principů.

 

místo konání: sklepní prostory Domu pánů z Kunštátu